لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

اوباما و کلینتون، محبوبترین چهره های سال آمریکا


مردم آمریکا پرزیدنت باراک اوباما و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین کشور را محبوب ترین مرد و زن در قید حیات در جهان در سال ٢٠١٣ خواندند.

براساس نتایج نظرسنجی شرکت «گالوپ» که روز دوشنبه ٣٠ دسامبر منتشر شد، اوباما برای ششمین بار متوالی در فهرست سالانه این شرکت در صدر قرار گرفت. این سازمان نظرسنجی اعلام کرده است که این رتبه برای یک رئیس جمهوری بر سر قدرت در ایالات متحده امری معمول محسوب می شود.

برپایه اطلاعات این شرکت، درصد افرادی که وی را به عنوان محبوب ترین چهره سال انتخاب کردند از ٣٠ درصد سال ٢٠١٢ به ١٦ درصد کاهش یافته است.

دیدگاه عمومی در مورد تایید عملکرد رئیس جمهوری در طی سال گذشته به دلیل مشکلاتی که در تارنمای وزارت بهداشت برای ثبت نام برای خدمات درمانی پدید آمد و نیز تصویب لوایح قانونی معوقه عاملی برای افت محبوبیت او در مقایسه با سال گذشته بوده است.

در این نظرسنجی، خانم کلینتون نیز برای دوازدهمین سال متوالی در زمره محبوب ترین بانوان جهان قرار گرفته است. نام هیلاری کلینتون ١٨ بار در این فهرست قرار گرفته که بیش از هر خانم دیگری در تاریخ انجام این نظرسنجی محبوبیت داشته است.

۱۵ درصد از مردم آمریکا که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند، هیلاری کلینتون، بانوی اول و سناتور پیشین ایالات متحده را در صدر فهرست محبوب ترین شخصیت های سال قرار دادند در حالی که براساس ارقام نظرسنجی سال گذشته، ٢١ درصد از خانم کلینتون به عنوان محبوب ترین شخصیت زن سال ستایش کرده بودند.

شرکت «گالوپ» تاکید کرده است این اطلاعات حاصل نظرسنجی از ١ هزار و ٣١ بزرگسال است که بین ٥ و ٨ دسامبر در این به پرسش ها پاسخ داده بودند.

جرج دبلیو بوش، بیل کلینتون، جیمی کارتر، روسای جمهوری پیشین ایالات متحده، پاپ فرانسیس و اسقف بیلی گراهام، کلینت ایست وود، هنرپیشه و کارگردان، بیل گیتس، یکی از بنیانگزاران شرکت مایکروسافت و فعال امور بشردوستانه، تد کروز، سناتور ایالات متحده از تکزاس و میت رامنی و ران پال، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه از جمله دیگر مردانی بودند که در فهرست نظرسنجی این شرکت قرار داشتند.

اوپرا وینفری، مجری برنامه تلویزیونی، میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، سارا پیلین، فرماندار پیشین آلاسکا، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه پیشین و آنجلینا جولی، هنرپیشه نیز از جمله افرادی بودند که پس از هیلاری کلینتون در رده بعدی محبوبیت قرار داشتند.

ملاله یوسف زی، نوجوان پاکستانی که به دلیل تلاش در ارتقای آموزش دختران مورد اصابت گلوله نیروهای طالبان قرار گرفت، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ملکه الیزابت بریتانیا و کیت میدلتون، بانوی دوک کمبریج از جمله دیگر افرادی بودند که در فهرست گالوپ قرار داشتند.
XS
SM
MD
LG