لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

رئیس مجلس عراق: جنگ با داعش نیازمند کمک‌های بیشتر جامعه جهانی است


بغداد از تصمیم آمریکا برای اعزام مشاور نظامی به عراق استقبال کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

رئیس مجلس عراق ضمن استقبال از تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر اعزام ۴۵۰ مربی نظامی دیگر به آن کشور گفت، جنگ با داعش نیازمند کمک‌های بیشتر از سوی جامعه جهانی به ویژه آمریکا است.

با این حال، اد رویس نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیای آمریکا در مجلس نمایندگان به صدای آمریکا گفت، دولت عراق باید همکاری با سنی ها و کردهای عراق را تقویت کند.

آقای رویس افزود «به نظر من باید به بغداد گفت، اگر به کردها سلاح برای دفاع از خود ندهید، یا سلاح به عشایر سنی برای جنگ با داعش در استان انبار ندهید، آنوقت آمریکا این کار را خواهد کرد. باید به بغداد بگوییم که این کار را باید بکنید، زیرا آنها هستند که در خط اول جبهه متحمل تلفات می‌شوند.»

وی می‌گوید، ورود شبه نظامیان حمایت شده از سوی ایران به مناطق سنی و کرد در عراق مشکلات بسیاری به وجود می‌آورد. از این رو به جای اجازه ورود به شبه نظامیان شیعه ی تحت نفوذ نیروی قدس باید بر همکاری و آموزش سنی‌ها، نیروهای کرد و نیروهای نظامی دولت مرکزی عراق تمرکز کرد.

به گفته این نماینده ارشد مجلس آمریکا «این نیروها شبه نظامی هستند و نه ارتش‌های آموزش دیده. تصور کنید با ورود یک نیروی شبه نظامی که ممکن است تحت نفوذ نیروی قدس ایران باشد به یک شهر در غرب عراق چه مشکلاتی به وجود خواهد آمد.»

با تصمیم روز چهارشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای اعزام مشاور نظامی بیشتر به عراق، جمع نیروهای نظامی آمریکا در آن کشور به ۳۵۰۰ نفر، که نیروی غیررزمی هستند، می‌رسد.

با اینحال، سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق به صدای آمریکا گفت کشورش نیازمند کمک های بین المللی بیشتری است و افزود «تصمیم دولت آمریکا گام مهمی برای ما است، زیرا نشان می‌دهد آمریکا اراده و انگیزه جدی در جنگ با داعش دارد. اما، مسلماً این سطح از کمک‌ها برای پیروزی نهایی در مدت زمان کوتاه کافی نیست.»

در همین حال، خبرگزاری هوادار حزب دموکراتیک کردستان، روز جمعه به نقل از یکی از فرماندهان شبه نظامیان کرد در عراق گفت، در جنگ شدید شب گذشته در شهر سنجار، واقع در ۱۲۰ کیلومتری موصل، ده‌ها پیکارجوی داعش و چند پیشمرگه کرد کشته شدند.

گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، ماه اوت سال ۲۰۱۴ (تابستان ۱۳۹۳) شهر ایزدی شنگال (سنجار) را تصرف کرد. کردهای عراقی همچنان برای بازپس‌گیری این شهر تلاش می‌کنند.

XS
SM
MD
LG