لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

وزیر خارجه عراق: همه گزینه‌ها مقابل ترکیه روی میز است


ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق - آرشیو
ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق - آرشیو

با وجود خروج نیروهای اضافی اعزام شده ترکیه از پایگاهی در شمال عراق در ماه گذشته، وزیر خارجه عراق استفاده از نیروی نظامی برای دفاع از کشور، علیه "ورود بدون مجوز" نیروهای ترکیه به عراق را منتفی ندانست.

با وجود آن که نظامیان ترکیه از سال گذشته در استان نینوا حضوری محدود دارند، اما اعزام نیروهای بیشتر در اواخر آذر ماه به منظور حفاظت از این نیروها، با انتقاد شدید بغداد روبرو شد و آنکارا در نهایت دستور بازگشت آنها را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیم جعفری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در بغداد، ضمن تاکید بر تعهد کشورش بر استفاده از دیپلماسی برای کاهش تنش با آنکارا، گفت با این حال همه گزینه‌ها روی میز است.

وزیر خارجه عراق اضافه کرد "اگر هیچ راه دیگری غیر از این (گزینه نظامی) وجود نداشته باشد و اگر برای دفاع از حاکمیت خود ناگزیر به جنگ شویم، آنگاه به ناچار وارد جنگ خواهیم شد."

دولت عراق پیشتر اقدام ترکیه برای اعزام ۱۵۰ نیروی اضافی به پایگاه بعشیقه به بهانه حفاظت از نیروهای نظامی مستقر در آن را نقض حاکمیت ملی خود دانست و بطور رسمی به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد.

به دنبال این واکنش تند بغداد، ترکیه بخشی از نیروهای اعزامی را از آن پایگاه در استان نینوا بازگرداند و به اردوگاه دیگری در نزدیکی اقلیم خودمختار کردستان منتقل کرد و گفت عملیات بازگرندن نیروهای اعزام شده ادامه خواهد یافت.

با این حال ترکیه اعلام نکرد چه تعداد از این ۱۵۰ نیروی اضافه در بعشیقه باقی مانده‌اند و قرار است به کجا منتقل شوند.

XS
SM
MD
LG