لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

آنکارا درخواست بغداد برای عقب نشینی نیروهایش از شمال عراق را رد کرد


ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد صدها نظامی خود را که هفته گذشته وارد پایگاهی در شمال عراق شدند، از این کشور خارج نمی کند. بغداد به شدت به اقدام ترکیه در استقرار نظامیانش در شمال عراق اعتراض کرده و آن را اقدامی خصمانه توصیف کرده است. عراق به ترکیه گفته بود نظامیانش را طی ۴۸ ساعت از عراق خارج کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انبوهی از سربازان ترکیه که به شدت نیز مجهز هستند به طور ناگهانی نزدیک خط مقدم در شمال عراق مستقر شده اند و به جنگ با داعش ابعاد جنجالی جدیدی افزوده اند.

آنکارا پیشتر گفته بود که حضور نیروهایش با هماهنگی دولت مرکزی عراق صورت گرفته است. ترکیه می گوید حضور نیروهایش بخشی از تلاش های بین المللی برای تجهیز و آموزش نیروهای عراقی در جنگ با داعش است. عراق می گوید هرگز از ترکیه برای چنین امری دعوت نکرده است و اگر آنکارا نیروهایش را از عراق خارج نکند، به سازمان ملل متحد شکایت می کند.

اقدام ترکیه در عراق در شرایطی صورت می گیرد که ایران و روسیه نقش فعالی در عراق و سوریه دارند. ایران با دولت های عراق و سوریه رابطه خوبی دارد.

واشنگتن نیز از آنکارا و بغداد خواسته است اختلافات خود را حل کنند. آمریکا گفته است از استقرار نیروهای خارجی بدون رضایت بغداد حمایت نمی کند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق از سوی گروه های شیعه مورد حمایت ایران برای بیرون راندن نظامیان ترکیه تحت فشار است.

XS
SM
MD
LG