لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

نیروهای ترکیه شمال عراق را ترک کردند؛ سفر وزیر دفاع ترکیه به بغداد


ترکیه سربازانی در نزدیکی موصل عراق داشت اما اعزام نیروهای اضافی، موجی از خشم را در عراق موجب شد.
ترکیه سربازانی در نزدیکی موصل عراق داشت اما اعزام نیروهای اضافی، موجی از خشم را در عراق موجب شد.

علی جوانمردی، خبرنگار صدای آمریکا می گوید هنگ زرهی تركيه از خاك عراق خارج شد و وارد تركيه شدند. همزمان اسکای نیوز گزارش داد حداقل ده خودروی نظامی ترکیه برای انتقال نیرو به استان نینوا در عراق وارد شدند.

صبح دوشنبه ۲۳ آذر، برخی سایت های محلی همچون دیلی صباح نوشتند که تعدادی از نیروهای نظامی ترکیه در شمال عراق، پایگاه بعشیقه در نینوا را ترک کرده اند و به سمت ترکیه می روند.

این پایگاه در نزدیکی موصل، اصلی ترین مقر نیروهای ترکیه در عراق بودند. ده روز پیش، ۱۵۰ نظامی ترکیه با سلاح های سنگین وارد شمال عراق شدند.

علی جوانمردی خبرنگار صدای آمریکا تایید کرده که "تمامی ادوات زرهی و تانک‌ها و سلاحهای سنگین خارج شد و به ترکیه برگردانده شد"، با اینحال مثل قبل، فقط مشاوران نظامی باقی مانده‌اند.

به گفت خبرنگار صدای آمریکا، فردا "وزیر دفاع ترکیه وارد بغداد می شود" و انتظار می رود تنش افزایش یافته بین دو کشور در ده روز اخیر، فروکش کند.

ترکیه از سال پیش سربازانی در نزدیک موصل داشته است، اما ورود سربازان اضافی در هفته گذشته خشم بغداد را بر انگیخت. به دنبال آن ترکیه اعزام سربازان جدید را متوقف ساخت.

حکومت عراق به ترکیه هشدار داده بود در صورتی که نیرو های خود را از شمال این کشور خارج نکند، عراق پاسخ مقتضی خواهد داد. حتی شبه نظامیان شیعه وابسته به "حشد الشعبی" یا بسیج نیروهای مردمی بصره به ترکیه اولتیماتوم داد ۷۲ساعت فرصت دارد تا نیروهایش را از ترکیه خارج کند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه تکرار کرده بود آنکارا سربازانی را که قبلا در عراق بوده اند خارج نخواهد ساخت، و روند آموزش نیروهای عراقی، بر اساس توافق با دولت ادامه خواهد یافت.

روز یکشنبه، "ابراهیم الجعفری"، وزیر امور خارجه عراق نیز در سخنانی با اشاره به همراهی شورای امنیت در محکومیت ورود نیروهای ترکیه به عراق، گفته بود " ورود نیروهای ترکیه در موصل تجاوز به عراق محسوب می شود."

XS
SM
MD
LG