لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

آغاز عملیات ارتش عراق علیه نیروهای «دولت اسلامی» در تکریت


ارتش عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد عملیاتی را برای بیرون راندان پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» از شهر تکریت، زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین آن کشور، را آغاز کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، با بیان این خبر، به نقل از یک مقام محلی نیز نوشت درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی عراق و پیکارجویان دولت اسلامی (داعش) در محله‌های جنوب غربی تکریت، در حدود ۱۳۰ کیلومتری شمال بغداد، در گرفت. این درگیری‌های زمانی آغاز شد که یک کاروان نظامی در امتداد بزرگراهی که بغداد را به استان‌های شمالی وصل می‌کند، در حرکت بود.

به گفته شاهدان عینی ارتش عراق مواضع پیکارجویان افراطی در داخل و خارج شهر را گلوله باران کرده است. در مورد تلفات هنوز گزارشی نرسیده است.

ارتش عراق و نیروهای کرد، با پشتیبانی هوایی آمریکا، روز دوشنبه موفق شدند سد موصل را، بزرگترین سد عراق که دولت اسلامی کمتر از دو هفته قبل آن را به تصرف خود در آورده بود، را پس از دو روز درگیری سنگین بطور کامل آزاد کنند و به کنترل خود درآوردند.

ساعاتی بعد از این موفقیت، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آن را گامی عمده در نبرد علیه گروه «دولت اسلامی» خواند و هشدار داد اگر پیکارجویان سد موصل را بشکنند، سیل‌های فاجعه‌باری در شمال عراق براه خواهد افتاد و هزاران نفر کشته خواهند شد؛ سفارت آمریکا در بغداد نیز به خطر خواهد افتاد.

آقای اوباما همچنین گفت ایالات متحده شاهد پیشرفت‌های مهمی در عراق است، و به ارائه کمک به نیروهای کرد و عراقی در آن کشور برای مهار پیکارجویان داعش ادامه می‌دهد.

در ژنو، دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد در حال انجام مقدمات عملیات کمک‌رسانی گسترده‌ای به حدود ۵۰۰ هزار نفری است که طی روزهای اخیر در شمال عراق آواره شده‌اند.

بنابر اعلام این دفتر، محموله‌های حامل چادر و تدارکات دیگر، روز چهارشنبه به اربیل مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق ارسال خواهد شد.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، از زمانی که گروه سنی افراطی «دولت اسلامی» بخش‌هایی بزرگی از شمال غربی عراق را تصرف کرد، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار عراقی مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

XS
SM
MD
LG