لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

پارلمان اقلیم کردستان، اعزام پیشمرگه ها به سوریه را تصویب کرد


پارلمان دولت منطقه ای اقلیم کردستان عراق تصویب کرده است رزمندگان پیشمرگه کرد به شهر کوبانی در سوریه فرستاده شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، قانونگذاران روز چهارشنبه پیشنهاد اعزام پیشمرگه ها را تصویب کردند، با این حال یک سخنگو در اربیل گفت هنوز ابهامات زیادی در مورد جزئیات، از جمله شمار نیروها و زمان اعزام آنها، وجود دارد.

رای گیری دو روز پس از آن صورت گرفت که ترکیه گفت به رزمندگان پیشمرگه از عراق اجازه داده خواهد شد از مرز بگذرند و وارد کوبانی شوند. این شهر به یکی از کانون های اصلی کوشش های بین المللی برای متوقف ساختن گروه موسوم به دولت اسلامی تبدیل شده است.

آسوشیتدپرس می گوید دولت اقلیم کردستان عراق دوست دولت ترکیه به حساب می آید، با این حال تاکنون سابقه نداشته است آنکارا قول دهد به کردها اجازه خواهد داد برای جنگ به سوریه بروند.

ترکیه نیروی نظامی اصلی کردهای سوریه را امتداد حزب کارگران کردستان – پ ک ک - می بیند که ۳۰ سال است برای کسب خودمختاری در جنوب شرقی ترکیه می جنگد و آمریکا و ناتو آنرا یک گروه تروریستی اعلام کرده اند.

آنکارا زیر فشار غرب و همچنین کردها در سوریه و در داخل ترکیه قرار دارد که می خواهند نسبت به پیکارجویان گروه دولت اسلامی شدت عمل نشان دهد.

روز چهارشنبه بار دیگر ستون دود سیاهی که از کوبانی، در پی زدوخوردهای جدید بین کردها و پیکارجویان، برخاسته بود قابل مشاهده بود.

در این میان، وزارت دفاع آمریکا می گوید در این باره که یکی از محموله های تسلیحات و مهمات که در منطقه کوبانی فرو انداخته شد، واقعا به دست پیکارجویان گروه دولت اسلامی افتاده است یانه، تحقیق می کند.

ویدیوئی که یک گروه رسانه ای طرفدار گروه دولت اسلامی پست کرده است نشان می دهد یک پیکارجوی نقابدار از جعبه های نارنجک های دستی، مهمات و آر پی جی بازرسی می کند، در حالی که فعالان سوریه گزارش دادند پیکارجویان به حد اقل یکی از محموله ها دست یافته اند.

سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه گفت ارتش ویدیو را بررسی می کند و یقین دارد ۲۷ محموله از ۲۸ محموله به رزمندگان کرد رسیده است.

XS
SM
MD
LG