لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

درخواست علمای سنی برای حفاظت از سنی‌های عراق


نقشه جغرافیایی قطر
نقشه جغرافیایی قطر
گروهی از علمای اسلامگرا، به رهبری یک شیخ پرنفوذ سنی ساکن در قطر، روز پنجشنبه از کشورهای عرب و مسلمان خواسته‌اند از مسلمانان سنی‌مذهب در عراق، که پس از تحرکات اخیر «دولت اسلامی عراق و شام» در شمال آن کشور، اکنون با خطر درگیری‌های فرقه‌ای روبروست، محافظت کنند.


گروه افراطی سنی داعش از هفته گذشته حملات خود را در مناطق شمالی عراق آغاز کرد و پس از تصرف بخش‌های بزرگی تز آن مناطق از جمله شهر موصل، تهدید کرد به بغداد، نجف و کربلا حمله خواهند کرد. تحرکات داعش دولت مرکزی شیعه عراق را با چالش بزرگی روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه بین‌المللی علمای اسلامی همچنین در بیانیه‌ای گفت «سنی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و محرومیت‌های زیادی را متحمل شده‌اند، و طبیعی است علیه بی‌عدالتی قیام کنند.»


در این بیانیه که در دوحه صادر شده است همچنین آمده «این اتحادیه از کشورهای عرب و اسلامی می‌خواهد از هر تجاوزی علیه سنی‌ها در عراق جلوگیری کنند و تلاش‌های خود برای تامین حقوق مشروع تمام عراقی‌ها را تقویت کنند.»

در عین حال این اتحادیه بر نیاز به وحدت در میان مردم عراق تاکید کرده و آنها را «به ایستادگی در برابر خطر درگیری‌های فرقه‌ای و همکاری برای متوقف کردن جنگ و آغاز آشتی» فرا می‌خواند.

رهبری اتحادیه را یوسف الغراداوی بر عهده دارد که، به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از برجسته‌ترین وعاظ در جهان اسلام محسوب می‌شود و روابط نزدیکی با اخوان المسلمین دارد.

حمایت قطر از اخوان المسلمین و پناه دادن به الغراداوی، تنش‌هایی را با دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس، که با آنها مخالف هستند، موجب شده است.
XS
SM
MD
LG