لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

رویترز: پیکارجویان شیعه عراق از سوریه خارج می‌شوند


گروهی از پیکارجویان شیعه در شهر بصره، عراق – ۲۶ خرداد ۱۳۹۳
گروهی از پیکارجویان شیعه در شهر بصره، عراق – ۲۶ خرداد ۱۳۹۳

پیکارجویان شیعه عراقی که در سوریه می‌جنگند، برای نبرد با پیشروی برق‌آسای شورشیان سنی در عراق، به کشورشان باز می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این حرکت که می‌تواند بر موازنه قدرت در سوریه تاثیر بگذارد، نشان می‌دهد مناقشات در آن دو کشور چگونه درهم آمیخته‌ است و در حالی که پیکارجویان شیعه و سنی بین عراق و سوریه در رفت و آمد هستند، تغییر معادلات در یک طرف مرز، چگونه بر طرف دیگر اثر می‌گذارد.

رویترز همچنین می‌نویسد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، برای کمک به نبرد با شورشیان سنی به شدت متکی به شبه‌نظامیان شیعه از عراق و لبنان بوده است. یکی از آنها، اصحاب اهل الحق، گروهی که از حمایت ایران برخوردار است و سابقه جنگ با نیروهای آمریکایی در عراق را دارد، روز چهارشنبه تایید کرد برخی از رزمندگان خود را از سوریه بیرون می‌کشد.

یکی از سخنگویان این گروه گفته است اصحاب اهل الحق به فراخوان آیت الله علی سیستانی، از مراجه شیعه در عراق، برای حفاظت از شیعیان و مراکز مذهبی آنها در عراق در برابر پیکارجویان سنی‌مذهب «دولت اسلامی عراق و شام» پاسخ می‌دهد.

وی همچنین گفت «اصحاب اهل الحق از سوریه خارج شده و به عراق بازگشته است، زیرا دفاع از اماکن متبرکه و جنگ با داعش، از وظایف مذهبی ما است.» شمار رزمندگان شیعه در سوریه هزاران نفر تخمین زده می‌شود.

رویترز در ادامه می‌نویسد درحالی که گستره و تاثیر جابجایی رزمندگان هنوز روشن نیست، اما شورشیان سوریه گزارش داده‌اند از شدت درگیری‌ها در نواحی شرقی دمشق کاسته شده، که برخی آن را به خروج رزمندگان شیعه حامی بشار اسد ارتباط می‌دهند.

یک تحلیلگر مسائل خاور میانه در این ارتباط گفت هنوز مدرکی در دست نیست که نشان دهد پیکارجویان عراقی بطور گروهی در حال خروج از سوریه هستند؛ ضمن آن که هر جابجایی برنامه‌ریزی شده‌ای، با همکاری بین مقام‌های ایران و سوریه خواهد بود تا تاثیر آن بر عملیات جنگی سوریه با شورشیان مخالف دولت محدود باشد.

این تحلیلگر سیاسی همچنین به خبرگزاری رویترز گفت دولت بشار اسد با استفاده از نیروهای حزب الله و منابع دیگر، هر گونه کاهشی در شمار رزمندگان شیعه عراقی را جبران خواهد کرد. با این حال، خروج آنها موقتاً توانایی دولت سوریه را برای آغاز حملات جدید کاهش خواهد داد.
XS
SM
MD
LG