لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

عراق پس از اعتراضات سیاسی؛ مقتدی صدر به ایران سفر کرده است؟


سفر مقتدی صدر به ایران هنوز از سوی تهران تایید نشده است.
سفر مقتدی صدر به ایران هنوز از سوی تهران تایید نشده است.

برخی از رسانه‌های عراق از سفر مقتدی صدر، روحانی شیعه معترض به دولت حیدر العبادی و رهبر جریان صدر، به ایران خبر داده اند.

یک روز پس از تظاهرات گسترده هواداران مقتدی صدر در اعتراض به کندی روند اصلاحات سیاسی که به ورود معترضان به منطقه سبز بغداد و تعطیلی پارلمان عراق منجر شد، خبرگزاری کل العراق روز دوشنبه اعلام کرد که این روحانی شیعه به ایران سفر کرده است.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه نوشت، مقتدی صدر از بغداد به نجف رفته و روز دوشنبه نیز با پرواز ایران ایر، از نجف به تهران سفر کرده است.

از سوی دیگر پایگاه خبری الفرات نیز با انتشار خبر مشابهی یادآوری کرد که مقتدی صدر روز شنبه اعلام کرده بود تمام فعالیت‌های سیاسی خود را متوقف کرده و فراکسیون الاحرار وابسته به جریان سیاسی صدر نیز پارلمان را تحریم خواهد کرد.

سفر مقتدی صدر به ایران هنوز از سوی تهران تایید نشده است.

این خبر در حالی منتشر شده است که عراق در پی چند روز اعتراضات سیاسی به رهبری این روحانی شیعه و هجوم معترضان به منطقه امن بین المللی (منطقه سبز) و پارلمان این کشور، شرایط بحرانی سیاسی را سپری می‌کند.

رهبر جریان سیاسی صدر طی روزهای گذشته انتقادات تندی از دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق و کندی روند اصلاحات وعده داده شده او، مطرح کرده بود؛ انتقاداتی که زمینه ساز اعتراضات گسترده روزهای اخیر شد.

حمله معترضان هوادار صدر به منطقه سبز، واکنش علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی را در پی داشت که روز یکشنبه در دیدار با یان کوبیش نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق گفت، مردم عراق پاسخ افرادی را که می‌خواهند از راه های غیرقانونی آرامششان را به هم بزنند، خواهند داد.

ایران در واکنش به ناآرامی های عراق، پروازهای خود به بغداد را لغو کرده است.

XS
SM
MD
LG