لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

خروج معترضان از "منطقه سبز" بغداد؛ العبادی وعده "اصلاحات سیاسی" داد


معترضان دو روز در منطقه سبز بغداد تحصن کردند.
معترضان دو روز در منطقه سبز بغداد تحصن کردند.

بعد از یک روز خوابیدن ، نماز خواندن و حتی شنا معترضان در قلعه تاریخی دولت عراق منطقه سبز بغداد، آنها با فرمان مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه، یکشنبه غروب آنجا را ترک کردند. همزمان نخست وزیر عراق وعده "اصلاحات سیاسی" داده است.

روز یکشنبه از شهر مقدس نجف در جنوب عراق، مقتدی صدر بیانیه ای صادر کرد و از پیروانش خواست که از منطقه سبز بغداد خارج شوند.

روز شنبه معترضانی که به دعوت مقتدی صدر به خیابان های بغداد آمده بودند، به ساختمان مجلس عراق حمله کردند و در آنجا متحصن شدند.

"منطقه سبز" محدوده‌ای ۱۰ کیلومتری در کناره رود دجله در بغداد است که از زمان حمله آمریکا به عراق، منطقه ای جدا شده از شهر است و با ضریب امنیتی بالا، محل ساختمان ادارات دولتی و سفارت خانه‌های کشورهای گوناگون است.

ورود به این منطقه از سال ۲۰۰۳ برای عراقی های معمولی غیر ممکن است و به همین دلیل حضور معترضان بعد از شکستن حصار سیمانی دور این منطقه بی سابقه محسوب می شود.

همزمان با حمله معترضان به منطقه سبز، همزمان حیدر العبادی نخست وزیر عراق از نیروهای امنیتی خواست با آنها برخورد کند اما برغم استفاده ماموران از گاز اشک آور و تیراندازی هوایی معترضان حاضر به خروج نشدند.

گزارش تصویری از معترضان عراقی در "منطقه سبز" بغداد؛ نماز و شنا و اعتراض


برغم اشغال یک روزه مجلس عراق، خشونتی بین ماموران و معترضان روی نداد.

معترضان شیعه به دعوت مقتدی صدر به تاخیر مجلس در تعیین کابینه جدید اعتراض دارند و عصبانی هستند.

وعده "اصلاحات سیاسی" العبادی

ناتوانی حیدر العبادی برای تشکیل کابینه جدید موجب بی ثباتی در عراق شده است.

نزاع العبادی و گروه های سیاسی بعد از آن افزایش یافت که نخست وزیر عراق اعلام کرد برای مبارزه با "فساد دولتی" کابینه جدیدی را معرفی می کند. او چند وزیر فن سالار را جایگزین افراد وابسته به احزاب و گروههای شیعه کرد اما این موضوع مورد موافقت نمایندگان مجلس عراق قرار نگرفت و در هفته گذشته برخی نمایندگان ناراضی حتی رای به عزل رئیس مجلس دادند.

بعد از گره سیاسی مجلس عراق،‌ مقتدی صدر روحانی با نفوذ شیعه که به تهران نزدیک است، روز جمعه از هواداران خود خواست برای اعتراض به ناتوانی دولت در تحقق وعده‌هایش دست به اعتراض بزنند. پیشتر صدر ، حیدر العبادی و مجلس عراق را تهدید کرده بود که از هوادارانش خواهد خواست به خیابان بیاند.

تجمع و حضور معترضان در منطقه سبز بغداد، نگرانی ها برای فروپاشی دولت عراق و ناتوانی در مبارزه با داعش را در بین کشورهای غربی افزایش داده است.

آشوب بغداد به نفع داعش

آشفتگی در عراق موجب نگرانی مقام های آمریکا شده است. در روزهای اخیر جو بایدن، وزیر دفاع و خارجه آمریکا در سفرهای پیش بینی نشده به عراق رفته اند تا حمایت خود را از دولت عراق اعلام کنند.

پیشتر، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که سفر جو بایدن نشانه خوبی از ادامه حمایت آمریکا از تلاش های دولت حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در متحد کردن کشور و جنگ با داعش است.

نگرانی هایی وجود دارد که ناتوانی و آشوب در بغداد به مبارزه ارتش عراق با داعش آسیب بزند.روز یکشنبه و همزمان با درگیری و تنش در بغداد، انفجارهای پیاپی در یک شهر شیعه نشین در جنوب عراق ده ها کشته و زخمی بجا گذاشت.

به گزارش رویترز، انفجار دو خودروی بمب گذاری شده به فاصله دقایقی از یکدیگر در روز یکشنبه سبب مرگ دستکم ۳۲ نفر و مجروحیت ۷۵ نفر دیگر در شهر سماوه شد.

ممکن است بر شمار کشته شدگان افزوده شود.

یک انفجار حوالی ظهر در مقابل ساختمان های دولتی شهر روی داد و انفجار دیگر زمانی رخ داد که نیروهای امنیتی برای بازدید از منطقه ای که حمله اول در آن صورت گرفت، جمع شدند.

داعش یا "دولت اسلامی" مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. این گروه گفته است که به جایی که نیروهای ویژه در سماوه جمع شده بودند، حمله کرده است. چنین حملاتی در مناطق شیعه نشین جنوب عراق تقریبا کم سابقه است.

XS
SM
MD
LG