لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

طرفداران متقدی صدر وارد پارلمان عراق شدند


طرفداران مقتدی صدر در خارج از منطقه امنیتی سبز در بغداد
طرفداران مقتدی صدر در خارج از منطقه امنیتی سبز در بغداد

صدها نفر از طرفداران مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی، روز شنبه به منطقه امنیتی مشهور به "ناحیه سبز" در بغداد هجوم بردند و وارد پارلمان شدند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که صدر ناتوانی سیاستمداران در اصلاحات سیاسی را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، معترضین که خارج از منطقه امنیتی سبز جمع شده بودند در حالی که شعار می دادند "ترسوها فرار کردند"، از پل رود دجله گذشتند.

در مورد درگیری با نیروهای امنیتی گزارشی نرسیده است، اما دو مقام امنیتی گفتند یک واحد نیروی ویژه ارتش با خودروهای زرهی برای حفاظت از ساختمان های دولتی و سفارتخانه ها اعزام شد.

مقام امنیتی دیگری گفت تمام ورودی های بغداد به عنوان یک عمل احتیاطی برای حفظ امنیت پایتخت بسته شده است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد و دیپلمات ها در داخل ناحیه سبز گفتند تمام ساختمان ها بسته شده اند. سخنگوی سفارت آمریکا گزارش های تخلیه سفارت را تکذیب کرد.

در داخل پارلمان، معترضین در حالی که پرچم عراق را در دست داشتند می رقصیدند و به طرفداری از صدر شعار می دادند.

طرفداران متقدی صدر وارد پارلمان عراق شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

​پارلمان روز شنبه نتوانست برای تکمیل رای به ترمیم کابینه که نخست وزیر پیشنهاد کرده است، به حد نصاب برسد. پیشنهاد را روز سه شنبه شماری از وزیران علیرغم کارشکنی های برخی قانون گذاران تصویب کرده بودند.

طرفداران صدر هفته ها در بغداد سرگرم تظاهرات بوده اند، و به خواست رهبری خود برای زیر فشار گذاشتن نخست وزیر جهت انجام وعده های اصلاحات پاسخ داده اند.

XS
SM
MD
LG