لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

رویترز: سه معترض عراقی در تجمع مقابل کنسولگری ایران در کربلا کشته شدند


تصویری از معترضان عراقی در بغداد در روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه.
تصویری از معترضان عراقی در بغداد در روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه.

منابع امنیتی و پزشکی در عراق گزارش دادند که براثر تیراندازی نیروهای امنیتی سه معترض که مقابل کنسولگری ایران در شهر کربلا تجمع کرده‌بودند، کشته شدند. همچنین گزارش‌ها حاکی از تجمع هزاران عراقی در روز دوشنبه در شهر بغداد است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه به نقل از منابع امنیتی و پزشکی نوشت: زمانی که معترضان مقابل کنسولگری ایران در کربلا تجمع کرده بودند، نیروهای امنیتی عراق به معترضان شلیک کردند که براثر این تیراندازی، سه معترض کشته شدند.

این منابع به رویترز گفتند که تجمع کنندگان سعی داشتند کنسولگری ایران را آتش بزنند.

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدانی که به دلایل امنیتی ناشناس مانده‌اند، گزارش داده بود که ده‌ها معترض عراقی روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه به کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا حمله کرده و با پایین کشیدن پرچم ایران، پرچم عراق را جایگزین آن کرده‌اند.

همچنین رویترز گزارش داد که هزاران معترض عراقی روز دوشنبه در مرکز شهر عراق تجمع کرده‌اند.

این تجمعات در مخالفت با گفته اخیر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق است که از معترضان خواسته بود تا به احیای روند عادی در کشور کمک کنند و اعلام کرد که ادامه اعتراضات تهدیدی برای تاسیسات نفتی و بسته شدن جاده‌های کشور است که «میلیادرها دلار» خسارت به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

معترضان عراقی با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند. همچنین آن‌ها تظاهرات خود را به سمت اعتراض به دخالت کشور همسایه خود، ایران و شبه نظامیان قدرتمند شیعه عراق که با آن‌ها در ارتباط هستند، پیش می‌برند.

معترضان عراقی می‌گویند که جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش و تقویت سپاه در ایران را، با تضعیف ارتش رسمی عراق و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، تکرار کند.

این اعتراضات در کربلا، بغداد و چندین شهر جنوبی این کشور به خشونت کشیده شده است و گزارش‌ها حاکی است که از ابتدای آغاز اعتراضات در این کشور بیش از۲۵۰ نفر کشته شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG