لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

اعتراضات عراق؛ معترضان به کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند


تصویری از یک معترض عراقی در بغداد در اعتراضات روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه.
تصویری از یک معترض عراقی در بغداد در اعتراضات روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه.

در ادامه اعتراضات عراق، گزار‌ش‌ها حاکی است که ده‌ها معترض عراقی روز یکشنبه ۱۲ آبان به کنسولگری ایران در شهر کربلا حمله کردند. همچنین در بغداد و مناطق جنوبی این کشور مدارس تعطیل شده و بسیاری از راه‌ها نیز مسدود است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدانی که به دلایل امنیتی ناشناس مانده‌اند، گزارش داد که ده‌ها معترض عراقی روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه به کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا حمله کرده و با پایین کشیدن پرچم ایران، پرچم عراق را جایگزین آن کرده اند.

بنابر این گزارش، معترضان در اطراف این ساختمان اقدام به پرتاب سنگ و آتش زدن لاستیک کرده بودند و نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن این معترضان از شلیک تیر هوایی استفاده کردند. در حال حاضر هیچ گزارشی از تلفات احتمالی این درگیری‌ها در دست نیست.

تصاویری از آتش زدن دیوار کنسولگری ایران در کربلا و نصب پرچم عراق بر روی این ساختمان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

معترضان عراقی با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند. همچنین آن‌ها تظاهرات خود را به سمت اعتراض به دخالت کشور همسایه خود، ایران و شبه نظامیان قدرتمند شیعه عراق که با آن‌ها در ارتباط هستند، پیش می‌برند.

معترضان عراقی می‌گویند که جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش و تقویت سپاه در ایران را، با تضعیف ارتش رسمی عراق و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، تکرار کند.

این اعتراضات در کربلا، بغداد و چندین شهر جنوبی این کشور به خشونت کشیده شده است و گزارش‌ها حاکی است که از ابتدای آغاز اعتراضات در این کشور بیش از۲۵۰ نفر کشته شده‌اند.

همچنین هزاران دانش آموز نیز برای شرکت در اعتراضات خیابانی، کلاس‌های درس خود را تعطیل کرده‌اند.

رویترز نیز نوشت که هزاران معترض همه جاده های منتهی به بندر ام القصر در جنوب این کشور را مسدود کرده اند.

اعتراضات عراق در حالی ادامه یافته که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه با صدور بیانیه‌ای از معترضان خواسته است تا به احیای روند عادی در کشور کمک کنند و اعلام کرده که ادامه اعتراضات تهدیدی برای تاسیسات نفتی و بسته شدن جاده‌های کشور است که «میلیادرها دلار» خسارت به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

هفته گذشته برهم صالح، رئیس جمهور عراق گفته بود که پس از توافق مجلس درباره جایگزینی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق از این سمت کناره‌گیری می کند. اما در بیانیه اخیر نخست وزیر عراق، به استعفا او از این سمت اشاره‌ای نشده است.

پیش از این وزیر خارجه ایالات متحده ضمن اعلام حمایت از مردم عراق، از دولت این کشور خواسته بود که به «خواسته‌های مشروع» معترضان تن دهد.

مایک پمپئو در ۱۰ آبان ماه در توئیتی نوشت: «دولت عراق باید به خواسته‌های مشروع مردم عراق که به خیابان‌ها رفته‌‌اند تا صدایشان شنیده شود، گوش فرا دهد. ایالات متحده از مردم عراق، که خواهان پاسخگویی و عدالت واقعی هستند، پشتیبانی می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG