لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

سفارت آمریکا در بغداد سانسور رسانه‌ای در این کشور را محکوم کرد


در پی اعتراضات اخیر در عراق و اعمال محدودیت در برخی رسانه‌های این کشور، سفارت آمریکا در بغداد این سانسور رسانه‌ای را محکوم کرد.

سفارت آمریکا در بغداد روز پنجشنبه ۷ آذرماه با صدور بیانیه ای با محکوم کردن اقداماتی که آزادی رسانه‌ها را در عراق تهدید می کند، اعلام کرد که آزادی بیان اساس یک جامعه دموکراتیک است.

در بیانیه ای که سفارت آمریکا در بغداد منتشر کرده است، با اشاره به سانسورهای اعمال شده بر چند کانال تلوزیونی، آمده است که مجوز برخی شبکه های ماهواره ای و بسته شدن دفتر شبکه ماهواره ای دجله در بغداد لغو شده است.

این بیانیه همچنین افزود که این مسأله با وظایف دولت عراق در حمایت از حق آزادی بیان و حمایت از اصحاب رسانه و مطرح شدن دیدگاه های مخالف دولت، در تضاد است.

پیشتر سفارت ایالات متحده در عراق در بیانیه‌ای «قتل و ربودن» معترضان عراقی را محکوم کرده بود.

معترضان عراقی با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند. همچنین آن‌ها تظاهرات خود را به سمت اعتراض به دخالت کشور همسایه خود، ایران و شبه نظامیان قدرتمند شیعه عراق که با آن‌ها در ارتباط هستند، پیش می‌برند.

مردم عراق ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

گروهی از معترضان عراقی هم روز چهارشنبه ششم آذر ماه به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نجف حمله و اقدام به آتش زدن آن کردند.

اعتراضات در عراق از زمان آغاز تا کنون بیش از ۳۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG