لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

سفارت آمریکا در عراق «قتل و ربودن» معترضان عراقی را محکوم کرد


سفارت آمریکا در عراق با صدور بیانیه‌ای کشتار و ربوده شدن معترضان در جریان اعتراضات این کشور را محکوم کرد.

سفارت ایالات متحده در عراق در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه منتشر شده است، اعلام کرد که آمریکا همچنان از یک عراق امن و شکوفا حمایت می کند که بتواند از ملت خود در برابر گروه‌های افراطی دفاع کند و قادر به جلوگیری از کسانی باشد که حاکمیت و دموکراسی عراق را تضعیف می کند.

در این بیانیه با اشاره به اعتراضات اخیر عراق آمده است که دولت عراق و رهبران سیاسی این کشور باید با شهروندان عراقی که خواستار اصلاحات هستند، تعامل کنند. چون هیچ راه پیشرفتی براساس سرکوب اراده مردم عراق وجود ندارد.

در این بیانیه آمده است که «ما از قتل و ربوده شدن معترضان غیرمسلح، تهدیدات آزادی بیان و تداوم چرخه خشونت در این کشور ابراز تأسف می کنیم. عراقی ها باید آزاد باشند تا درباره آینده کشورشان تصمیم گیری کنند.»

معترضان عراقی با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند. همچنین آن‌ها تظاهرات خود را به سمت اعتراض به دخالت کشور همسایه خود، ایران و شبه نظامیان قدرتمند شیعه عراق که با آن‌ها در ارتباط هستند، پیش می‌برند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG