لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

بعد از شعارهای معترضان عراقی علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی؛ امام جمعه تهران آنها را «منحرف» و «شیعه انگیسی» خواند


تظاهرات ضددولتی در بغداد که با شعارهایی علیه دخالت جمهوری اسلامی در عراق همراه بود.
تظاهرات ضددولتی در بغداد که با شعارهایی علیه دخالت جمهوری اسلامی در عراق همراه بود.

در حالی که معترضان عراقی در تظاهرات یک ماه اخیر خود خواستار توقف دخالت جمهوری اسلامی در امور کشور خود شده‌اند، امام جمعه موقت تهران از نفوذ «شیعیان انگلیسی» در میان مردم معترض عراق سخن گفت.

محمدعلی موحدی کرمانی، خطیب نماز جمعه تهران، در تاریخ ۱۰ آبان با مقصر دانستن دشمنان عراق در خشونت‌ها، به معترضان عناوینی مانند «گروه‌های منحرف» و «شیعه انگلیسی» نسبت داد و گفت که مردم عراق باید صفوف خود را از آن‌ها جدا کنند.

این در حالی است که گزارش ها از نقش جمهوری اسلامی در سرکوب اعتراضات عراق حکایت دارد. آسوشیتدپرس در گزارشی به سفر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، یک روز بعد از آغاز اعتراضات ضددولتی به عراق اشاره کرده است. قاسم سلیمانی در این سفر به مقامات عراق گفته است که «ما در ایران می دانیم كه چگونه باید با اعتراضات برخورد کنیم.»

خبرگزاری ها همچنین گزارش دادند که مردم عراقی به دخالت های جمهوری اسلامی در کشور خود اعتراض دارند. معترضان عراقی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.


خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که معترضان از مداخله‌های رژیم جمهوری اسلامی ایران، که با احزاب سیاسی مهم در عراق ارتباط نزدیکی دارد و چندین گروه شبه نظامی قدرتمند حمایت می‌کند، خشمگین هستند. همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

روز جمعه همزمان با سخنان خطیب جمعه تهران درباره تحولات عراق، آیت الله سیستانی، عالیترین مرجع شیعه در عراق، اعلام کرد که بازیگران خارجی نباید در اعتراضات مردم عراق دخالت کنند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG