لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

سه هفته بعد از اعتراضات | رئیس جمهوری عراق: نخست وزیر آماده کناره‌گیری است


برهم صالح رئیس جمهوری عراق.
برهم صالح رئیس جمهوری عراق.

با گذشت سه هفته از تظاهرات گسترده ضد دولتی در عراق، رئیس جمهوری این کشور می‌گوید که نخست وزیر عراق برای کناره‌گیری از سمت خود آماده است.

برهم صالح پنجشنبه شب به وقت عراق در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور، پذیرفته است که از سمت خود استعفا دهد.

آقای صالح گفت که عادل عبدالمهدی کناره‌گیری از سمتش را به توافق جناح‌های مختلف بر سر انتخاب جانشینی برای او مشروط کرده است تا به این ترتیب از خلاء قدرت جلوگیری شود.

اعتراضات گسترده عراق از سه هفته پیش آغاز شده است. معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

معترضان عراقی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که معترضان نسبت به رژیم جمهوری اسلامی ایران، که با احزاب سیاسی مهم در عراق ارتباط نزدیکی دارد و چندین گروه شبه نظامی قدرتمند حمایت می‌کند، خشمگین هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG