لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

رویترز: ایران برای جلوگیری از برکناری نخست وزیر عراق فعال شده است؛ دخالت قاسم سلیمانی


خبرگزاری رویترز می گوید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، برای جلوگیری از برکناری عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق مداخله کرده است.

رویترز این خبر را روز پنجشنبه ۹ آبان به نقل از منابع نزدیک به افراد پرنفوذ عراقی گزارش داده است.

رویترز همچنین به نقل از پنج منبع آگاه از این موضوع می نویسد قاسم سلیمانی در جلسه‌ای مخفی که روز چهارشنبه در بغداد برگزار شد، برای جلوگیری از برکناری عادل عبدالمهدی تلاش کرد و از هادی العامری، رهبر یکی از گروه های شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران، خواست همچنان از نخست وزیر حمایت کند.

رویترز می نویسد که پیشتر مقتدی صدر، روحانی پوپولیست شیعه، این هفته خواستار کناره گیری عبدالهادی المهدی از مقام نخست وزیری شده بود و از هادی العامری، رقیب اصلی سیاسی خود که طرفدارانش دومین نیروی بزرگ سیاسی پارلمان هستند، خواست به برکناری المهدی کمک کند.

مردم عراق در اعتراضات گسترده خود نسبت به فساد و عرضه ضعیف خدمات اعتراض گسترده ای کرده اند به کشته شدن بیش از ۲۵۰ نفر منجر شده است.

معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

معترضان عراقی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG