لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

ایران به دنبال پیدا کردن جانشینی برای نوری‌ مالکی است


عکس آرشیوی از دیدار نوری مالکی نخست‌وزیر عراق با رهبر ایران
عکس آرشیوی از دیدار نوری مالکی نخست‌وزیر عراق با رهبر ایران

در حالیکه اخباری مبنی بر تلاش ایران برای یافتن جانشینی برای نوری مالکی منتشر شده است، خبرگزاری ایرنا به نقل از یک مقام آگاه گفت که ایران در پی دخالت در انتخاب نخست وزیر آینده عراق نیست.

گزارش برخی از خبرگزاری‌ها حاکی از آن است که دولت ایران اکنون به این نتیجه رسیده است که نوری مالکی نخست وزیر عراق دیگر توانائی اداره کشورش را ندارد و باید کسی به نخست وزیر برسد که بتواند شورش اسلامگرایان تندرو سنی را سرکوب کند.

یک مقام بلندپایه ایرانی با اشاره به بن بستی که در پی انتخابات پارلمانی ماه آوریل عراق درصحنه سیاسی این کشور جنگزده ایجاد شده است به رویترز گفت که ایران در تماس با گروه‌های سیاسی عراق درصدد پیدا کردن جانشینی برای مالکی ست، هرچند گزینه‌ها به چند نفر محدود می شود.

حفظ وحدت و تمامیت عراق و مقابله با خلافت اسلامی که مناطقی از سوریه و عراق را در کنترل دارد از اولویت‌های کسی است که باید مسئولیت‌های اجرائی این کشور را برعهده بگیرد.

همزمان با این گزارش رویترز، خبرگزاری ایرنا به نقل از یک منبع آگاه در ایران، گزارش شبکه خبری «العربیه» درباره سفر یک هیات از سوی حزب «الدعوه» عراق به تهران و دیدار با برخی از مقام های بلندپایه ایران برای رایزنی درباره نخست وزیری نوری مالکی را تکذیب کرد و گفت ایران در امور داخلی عراق دخالت نمی‌کند. این تکذیب در حالی صورت گرفته است بسیاری از مقامات داخلی عراق و تحلیل‌گران منطقه، حمایت شدید ایران از دولت شیعه نوری مالکی و نقش ایران در ماندن او در قدرت را انکار ناپذیر می‌دانند.

رویترز به نقل از برخی از متحدان سیاسی نوری مالکی می‌گوید که وی در صحنه سیاسی عراق، دیکتاتوری قلمداد می شود که با سیاست های یکجانبه و فرقه گرایانه اش موجب بی ثباتی عراق شده است.

جلسه بی نتیجه پارلمان عراق برای انتخاب نامزد نخست وزیری

از سوی دیگر، بحث در جلسه روز سه‌شنبه پارلمان عراق برای انتخاب نامزد نخست وزیری، بدون نتیجه ماند. در حال حاضر ائتلاف قانون که نوری مالکی، نخست وزیر فعلی عراق، نامزد آن برای کسب نخست وزیری است، بزرگترین ائتلاف مجلس عراق محسوب می‌شود که طبق قانون می‌تواند نامزد خود را برای نخست وزیری معرفی کند.

در عین حال، اعضای دیگر ائتلاف ملی عراق از حزب الدعوه که زیر مجموعه ائتلاف دولت قانون است، خواسته‌اند نامزدی غیر از مالکی را برای این پست معرفی کند.

XS
SM
MD
LG