لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

افزایش شمار فراریان از موصل همزمان با پیشروی نیروهای عراقی


صدها نفر از ساکنان موصل روز شنبه و همزمان با پیشروی نیروهای عراقی برای بازپس‌گیری کامل این دومین شهر بزرگ عراق از کنترل پیکارجویان گروه افراطی داعش، اقدام به ترک خانه‌های خود و فرار از شهر کردند.

ارتش عراق که پیشتر شرق موصل را بطور کامل آزاد کرده‌ است، در راستای عملیات آزادسازی مناطق غربی، کنترل دو محله دیگر را در دست گرفت. استفاده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، این عملیات را کند کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتوبوس‌های دولتی افرادی که موفق به فرار شدند را به اردوگاهی در حومه جنوبی شهر منتقل کردند. از آغاز عملیات موصل در مهر سال گذشته تاکنون، بیش از ۴۱۰ هزار نفر در این اردوگاه اسکان داده شده‌اند.

گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، تابستان ۱۳۹۳ و در روزهای آغازین تحرکات خود در عراق، موصل را به تصرف خود در آورد. از این شهر، مانند شهر رقه در سوریه، با عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش یاد می‌شود.

نیروهای عراقی، با پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، عملیات گسترده بازپس گیری موصل را ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز کردند. رود دجله موصل را به دو نیم تقسیم می‌کند و بخش شرقی آن اواخر دی ماه آزاد شد و عملیات در بخش غربی ادامه دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG