لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

هشتمین روز عملیات آزادسازی موصل؛ سازمان ملل: داعش فشار بر غیرنظامیان را افزایش داده است


سازمان ملل می گوید انتظار دارد بیش از دویست هزار نفر از موصل آواره شوند.
سازمان ملل می گوید انتظار دارد بیش از دویست هزار نفر از موصل آواره شوند.

در حالی پیشروی نیروهای عراقی در هشتمین روز عملیات آزادسازی موصل از دست داعش ادامه دارد که سازمان ملل متحد از افزایش خشونت پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بر غیرنظامیان در این شهر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ديده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت: «مرتب گزارش هايی به دستمان می رسد که می گويند با نزديکتر شدن نيروهای عراقی به موصل، داعش بر ميزان غارت مردم، کشتار زنان و کودکان و اعدام مردهای غير نظامی افزوده است.»

روپرت کولويل افزود: خبر داريم که داعش عمداً از مردم به عنوان سپر دفاعی استفاده می کند. مجبور شان می کند يا در جاهايی جمع شوند که نيروهايشان در آنجاها تمرکز دارند يا نمی گذارند از خانه هايشان تکان بخورند.

به گزارش سرویس جهانی بی بی سی، در یکی از موارد گزارش شده، یک زن و سه فرزندش در حالی که قصد فرار از شهر موصل را داشتند، توسط داعش کشته شده اند.

همچنین جسد پانزده نفر که کشته شده اند به رودخانه انداخته شده است.

سازمان ملل متحد می گوید از ابتدای عملیات آزادسازی موصل از دست داعش، این نگرانی وجود داشته که این گروه از ساکنان غیرنظامی شهر به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

حدود سی هزار نیروی عراقی، پیشمرگه های کرد و افراد شبه نظامی از قبایل سنی و شیعه با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا عملیات آزاد سازی موصل را از هشت روز پیش آغاز کرده اند.

پیش بینی می شود که این عملیات چند هفته طول بکشد. این به میزان مقاومت حدود سه تا پنج هزار نیروی نظامی داعش در شهر موصل بستگی دارد.

موصل، دومین شهر بزرگ عراق است که از دو سال پیش به دست داعش افتاد و آنها این شهر را مرکز خلافت خود در عراق اعلام کردند.

سازمان ملل پیشتر ابراز نگرانی کرد که عملیات نظامی آزادسازی موصل در نهایت به آوارگی بیش از دویست هزار نفر از جمعیت یک و نیم میلیونی موصل منجر شود.

مقام های آمريکايی ضمن ابراز خرسندی از روند کلی جنگ موصل عليه داعش، خاطر نشان کرده اند که با نزديک شدن نيروهای دولتی به موصل، عمليات آزاد سازی ممکن است کندتر اما حساب شده تر از آنچه تا کنون انتظار می رود، پيش برود.

در چند روز گذشته با وجود پيشروی های زياد نيروهای عراقی، پيشمرگه های کرد و ائتلاف به رهبری آمريکا، داعش عمليات خود را گسترده تر کرده، از چند نقطه مختلف در شمال عراق، از جمله در سنجار و کرکوک حملات شديدی را آغاز کرده که به گفته نيروهای آمريکايی هدفشان منحرف کردن توجه ها از موصل است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG