لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۵

ارتس عراق پس از ناکامی در بازپس‌گیری تکریت عقب‌نشینی کرد


نیروهای عراقی که روز سه شنبه در یک عملیات سعی کردند شهر تکریت را از کنترل نیروهای گروهی سنی «دولت اسلامی» خارج کنند، با مقاومت شدید پیکارجویان این گروه مواجه شدند و عقب نشینی کردند.

خبرگزاری رویترز این خبر را روز چهارشنبه به نقل از یک سرباز که در منطقه جنگید، منتشر کرد. عراق تاکنون هیچ شهری را نتوانسته از کنترل پیکارجویان خارج کند.

نیروهای دولتی و داوطلبان شیعه پیش از غروب آفتاب در روز سه شنبه مجبور به عقب نشینی به یک پایگاه در چهار کیلومتری جنوب تکریت شدند. به گفته منابع، آنان زمانی عقب نشینی کردند که تحت حمله سنگین خمپاره ای و تک تیراندازهای «دولت اسلامی» قرار گرفتند.

تلاش دولت عراق برای پس گرفتن کنترل تکریت، که ۱۲ ژوئن به تصرف پیکارجویان سنی در آمد، دو هفته و نیم پیش آغاز شد.

به گفته ساکنان تکریت، روز چهارشنبه زد و خوردی در این شهر روی نداد.

تکریت در ۱۶۰ کیلومتری شمال بغداد است و وفاداران به صدام حسین و افسران سابق ارتش عراق که به پیکارجویان دولت اسلامی پیوسته اند، در این شهر حضور دارند.

ارتش عراق از روستای عوجا که در هشت کیلومتری جنوب تکریت است به این شهر حمله کرد. درگیری های اولیه روز سه شنبه در بخش جنوبی شهر رخ داد. ارتش عراق کنترل عوجا، زادگاه صدام را سه ژوئیه بدست گرفت و از آن زمان سعی دارد پیشروی کند.

یک حساب تویتری که به گروه سنی «دولت اسلامی» نسبت داده می شود، روز سه شنبه تصاویری از نیروهای کشته شده خود تحت عنوان «شهدای» «نبرد تکریت» را منتشر کرد. در این تصاویر، تانک ها و کامیون هایی نمایان بود که روی آنها مسلسل هایی با پرچم این گروه قرار داشت.

XS
SM
MD
LG