لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

تایم: «امارت اسلامی» اسلامگرایان را هم به ستوه آورده است


ائتلافی که به آهستگی «امارت اسلامی در عراق و شام» را به حاشیه می راند، نیرومند است و از میانه روان تشکیل شده است

مجله تایم گزارشی تحلیلی منتشر کرده است پیرامون آخرین تحولات گروه امارت اسلامی در عراق و شام. به نوشته تایم نویسنده این تحلیل «عضو ارتش آزاد سوریه» است، بخشهای اساسی این تحلیل را می خوانید:

آزاد شدن زندانیان بارزترین نشان آزاد شدن یک شهر است. اما در شهر رقا در شمال سوریه، ۵۰ زندانی آزاد شده، نه زندانی رژیم اسد، که زندانیان امارت اسلامی در عراق و شام بودند که از گروه های وابسته به القاعده است که منسوب به هم خط بودن با مخالفان بشار اسد است.

امارت اسلامی در عراق و شام که فعالیت خود را به عنوان گروه القاعده در زمان جنگ با آمریکا آغاز کرد، این روزها در استان انبار قدرت بیشتری یافته است. با این وصف، این گروه به آهستگی از شمال سوریه بیرون رانده می شود.

ائتلافی که این روزها آرام آرام فعالان گروه امارت اسلامی عراق در شام را به حاشیه می راند، ائتلافی نیرومند است از گروه های میانه رو اسلامی: ائتلافی که از تندروی های این گروه اسلامگرا به ستوه آمده اند و قرائت گروه امارت اسلامی در عراق و شام از قوانین اسلام را سوء استفاده از این قوانین، و اعمال افراط گرایی در پی کسب قدرت بیشتر توصیف می کنند.

با این وصف، شماری از تحلیلگران آشنا به فعالیت های امارت اسلامی عراق در شام معتقدند حتی اگر به طور موقت از میزان قدرت فعالان این گروه کاسته شده باشد، آنها دست از فعالیت نمی کشند و از دست دادن مناطقی که تحت تصرف آنها بوده، معادل از دست رفتن قابلیت این گروه برای رساندن صدمات بیشتر در مناطق گوناگون نیست.
XS
SM
MD
LG