لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

شبه نظامیان کرد سوریه، به ایزدی های عراق آموزش نظامی می دهند


اعضای اقلیت ایزدی عراق، بعد از آموزش در واحدهای دفاع مردمی سوریه، حفظ امنیت یک جاده در کوه سنجار را برعهده گرفتند - ۲۶ مرداد ۹۳
اعضای اقلیت ایزدی عراق، بعد از آموزش در واحدهای دفاع مردمی سوریه، حفظ امنیت یک جاده در کوه سنجار را برعهده گرفتند - ۲۶ مرداد ۹۳

واحدهای دفاع مردمی، متشکل از گروهی از کردهای سوریه که در جنگ داخلی آن کشور علیه حکومت بشار اسد مسلح شدند، به مردان عضو اقلیت ایزدی که داوطلب مبارزه علیه داعش هستند، آموزش نظامی می دهند.

شبه نظامیان مسلح کرد سوریه، به صدها عضو اقلیت ایزدی آموزش نظامی می دهند تا با شورشیان «دولت اسلامی» مبارزه کنند.

یک خبرنگار عکاس رویترز که از اردوگاه نظامی قمیشلی واقع در شمال شرقی سوریه و مرز کردستان عراق دیدن کرده بود روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت ۵۵ عضو اقلیت ایزدی در حال آموزش دیدن نزد کردهای سوری هستند.

در اردوگاه مرزی و در گرمای بالای ۴۰ درجه سانتیگراد، ایزدی ها از پیر و جوان، در لباس سبز استتار نحوه استفاده از تفنگ و آرپی جی را از کردهای سوریه فرامی گیرند.

ایزدی های غیرنظامی می خواهند در سوریه بمانند چون از عراق امن تر است. اما داوطلبان آموزش نظامی واقعاً قصد دارند به عراق برگردند و با داعشی ها بجنگند.

از شروع حملات گروه «دولت اسلامی» عراق در دامان وحشیانه ترین خشونت های فرقه ای افتاده، و بخش هایی از شمال و غرب آن کشور در تصرف پیکارجویان داعش است. صدها هزار نفر از کردهای ساکن اقلیم خودمختار کردستان عراق، و هزاران نفر از ایزدی ها در گریز از دست داعشی ها، در گرمای سوزان کوههای مرزی عراق با سوریه گرفتار شده اند. داعش، ایزدی ها را «شیطان پرست» و «مهدورالدم» می داند. معنای تحت اللفظی نام ایزدی ها خداپرست است، و پیروان یکی از آئین های مذهبی بسیار کهن در منطقه هستند.

شماری از ایزدی های آواره در کوه ها را نیروی هوایی عراق و آمریکا نجات داد، و بقیه با کمک کردها به سوریه گریختند. آنها در «واحدهای دفاع مردمی» شبه نظامیان مسلح کرد سوری تاکتیک های جنگی و نشانه گیری با انواع تفنگ را یاد می گیرند و بعد برای مقابله با داعش به کوههای سنجار (شنگال) بازمی گردند. اناس هانی، از کردهای شرق سوریه به رویترز گفت «اردوگاههای آموزشی زیادی برای ایزدی های داوطلب وجود دارد. در ده روز گذشته، صدها نفر دوره آموزش رزمی را تمام کرده اند، و عده بیشتری الآن در حال آموزش دیدن هستند. آنها در کوههای سنجار واحدهای مقاومت برپاکرده اند.»

«واحدهای دفاع مردمی» کردهای سوریه می گویند وابستگی سیاسی به جایی ندارند، ولی تحلیلگران آنها را وابسته به حزب کارگران کرد ترکیه – پ کا کا – می دانند. پ کا کا چند دهه با دولت ترکیه در جنگ مسلحانه بود و در فهرست سازمان های تروریستی آمریکا قرار دارد.

مقامات کردستان عراق همواره سعی داشتند نقش واحدهای دفاع مردمی را کمرنگ جلوه دهند و بیشتر بر فعالیت های پیشمرگه های کرد، که از آمریکا اسلحه دریافت می کنند، تأکید کنند.

اقوام کرد سوریه در جنگ چهارساله مردم آن کشور علیه بشار اسد نقش دوگانه ای داشته اند. جنگ داخلی سوریه سنی ها را رویاروی شیعیان علوی قرار داده و شبه نظامیان کرد، در هر دو جبهه جنگیده اند – دلیل عمده شرکت کردها در هر دو سوی جنگ، اختلاف بر سر زمین یا قدرت بوده است.

واحدهای دفاع مردمی از گروه هایی اند که توانسته اند جلوی پیشروی داعش – قوی ترین گروه شورشی در سوریه و عراق – را بگیرند.

XS
SM
MD
LG