لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

بارزانی: پیشمرگه‌های کرد به تسلیحات سنگین نیاز دارند


An Aerial view of the winding L401 country road past rapeseed fields near Nienstedt close to Bad Muender am Deister, central Germany.
An Aerial view of the winding L401 country road past rapeseed fields near Nienstedt close to Bad Muender am Deister, central Germany.

مسعود بارزانی رئیس دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق، روز چهارشنبه از کشورهای غربی انتقاد کرد که تسلیحات سنگین کافی برای کمک به نیروهای پیشمرگه کرد که در حال نبرد با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی هستند را تحویل نمی‌دهند.

غرب پیشمرگه‌های کرد را مانعی مهم در برابر پیشروی‌های بیشتر پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی (داعش) می‌بینند و از این رو فرانسه، بریتانیا، آلمان و دیگر کشورها مسلح کردن کردها را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بارزانی در مصاحبه‌ای با تلویزیون ۲۴ ساعته فرانسه، از اعضای ائتلاف بین‌المللی به خاطر حمایت‌هایشان قدردانی کرد، اما با این حال گفت «تمام حمایتی که ما تاکنون دریافت کرده‌ایم، درسطح مورد نیاز نبوده است.»

وی همچنین بر نیاز نیروهای کرد به تسلیحات سنگین تاکید نمود و از جمله به نفربرهای زرهی، هلیکوپتر و توپخانه سنگین برای «جنگی تعیین‌کننده» علیه داعش اشاره کرد.

فرانسه می‌گوید مسلسل و مهمات به نیروهای کرد عراقی تحویل داده است و قول داده تسلیحات پیشرفته‌تر نیز در اختیار آنها قرار دهد. حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای ویژه فرانسه نیز برای آموزش کردها به منطقه اعزام شده‌اند.

آلمان نیز گفته است تسلیحاتی از قبیل مسلسل، نارنجک، سیستم‌های ضد تانک و خودروهای زرهی برای رزمندگان کرد می‌فرستد و بریتانیا هم اعلام کرده است سلاح‌های ضد تانک، دوربین‌های دید در شب و رادار به پیشمرگه‌ها تحویل خواهد داد.

XS
SM
MD
LG