لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

اقدامات تنبیهی بغداد در واکنش به نتیجه رفراندم اقلیم کردستان عراق


با اعلام نتایج همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، که ۹۳ درصد شرکت کنندگان به رهایی از حکومت مرکزی در بغداد رای مثبت دادند، دولت عراق رشته تصمیمات تنبیهی را علیه اربیل به اجرا گذارده است.

بنا به نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون عالی انتخابات اقلیم کردستان، بیش از ۷۲ درصد واجدین شرایط شرکت در رفراندم یعنی حدود سه میلیون و سیصد هزار نفر، در همه پرسی روز دوشنبه شرکت کردند.

یکی از شهروندان کرد ساکن استان مرزی دهوک از آمریکا می‌خواهد به کمک آنها بیاید و می‌گوید «ما از ایالات متحده به عنوان کشوری دموکراتیک و بزرگترین حامی دموکراسی در جهان می‌خواهیم به مردمی که بیش از ۹۲ درصدشان رای به استقلال دادند، یاری برساند. امیدواریم آمریکا برای دستیابی به استقلال از عراقی‌های متعصب به یاری ما بیاید.»

آمریکا که رهبری ائتلاف علیه داعش را برعهده دارد و در سال ۲۰۰۳ مردم عراق را از حاکمیت دیکتاتور عراق، صدام حسین رهایی داد، بارها مخالفت خود را برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است.

سخنگویان وزارت خارجه، کاخ سفید و یکی از مقامات ارشد کنگره آمریکا، همگی با رویکردی واحد ناخشنودی خود را از برگزاری چنین رفراندمی ابراز داشته‌اند.

بنا به گفته این سه مرجع، برگزاری رفراندم توسط مقامات اقلیم کردستان اولویت اصلی جهان در عراق را که همان نابودی داعش و کوتاه کردن دست نفوذ ایران در آن کشور است، به حاشیه می‌راند.

اقدامات تنبیهی بغداد در واکنش به نتیجه همه پرسی اقلیم کردستان

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در پارلمان عراق بار دیگر مخالفت خود را با همه پرسی اعلام کرد و نتیجه آن را مردود دانست. او پیشتر اولتیماتوم برقراری محاصره هوایی و زمینی اقلیم کردستان را اعلام کرده بود.

در همین چارچوب، سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق نیز اعلام کرد قوه مققنه در چارچوب چندین مصوبه‌ای که در واکنش به برگزاری رفراندم کردستان گذراند، از نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده کل قوا خواسته است نیروی نظامی به استان نفت‌خیز کرکوک بفرست که در کنترل اقلیم کردستان است.

دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرده است که در گفت‌وگو میان آقای عبادی و همتای ترک او بینالی ییلدریم، دو کشور موافقت کردند که آنکارا صرفا از بغداد نفت خریداری کند.

در پاسخ به خواسته‌های بغداد، مولود مراد وزیر ترابری اقلیم خودمختار کردستان عراق اعلام کرد که مقامات این اقلیم صرفا از اعزام کارشناسان فنی توسط دولت مرکزی استقبال می‌کنند.

او گفت «من به مقامات بغداد اعلام کردم که حاضرم با آنها درباره مشخصات افرادی که آنها بنا دارند برای حضور در فرودگاه‌های ما اعزام کنند، و دلایلشان برای این کار صحبت کنم. ما مانعی برای حضور افراد فنی در فرودگاههایمان نداریم.»

ایران، از مخالفان سرسخت برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان، رسما اعلام کرده است که پروازهای شرکت‌های هوایی خود را به آن منطقه کاملا متوقف کرده است.

روز گذشته مصر و لبنان نیز اعلام کردند پروازهای خود را به اربیل متوقف می‌کنند. اما قطر می‌گوید پروازهای مسافری خود را تا زمانی که دالان هوایی اقلیم باز است، انجام می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG