لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

با حکم نخست وزیر عراق ممنوعیت پروازی اقلیم کردستان لغو می‌شود


نخست وزیر روز سه شنبه در حکمی اعلام کرد ممنوعیت پروازی کامل در اقلیم کردستان را، که به دنبال برگزاری همه پرسی استقلال سال گذشته وضع شده است، لغو خواهد کرد و پروازهای بین المللی به آن منطقه ظرف یک هفته آینده از سر گرفته می‌شوند.

پروازهای بین المللی از مبدأ اقلیم کردستان عراق یا به مقصد دو فرودگاه مهم آن در شهرهای اربیل و سلیمانیه، از ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی به عنوان بخشی از تحریم‌های بغداد علیه دولت محلی کردستان، که مانع برگزاری همه پرسی نشد، به تعلیق در آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حکم امروز حیدر العبادی همچنین گفته شده است مسئولان اقلیم کردستان پذیرفته‌اند که فرودگاه های آن منطقه تحت مدیریت و نظارت دولت فدرال قرار بگیرند و به وزارت کشور عراق گزارش دهند.

نچیروان بارزانی نخست وزیر دولت محلی اقلیم بازگشایی فرودگاه‌های بین المللی کردستان را یک «گام مهم» دانست و به گزارش تلویزیون «رووداو» در نشستی خبری گفت «امیدواریم گام‌های مهم دیگری (برای عادی سازی اوضاع) برداشته شود.»

در طول این مدت، تنها پروازهای داخلی مجاز به استفاده از فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه بودند. رسانه‌های عمده عراق اوایل بهمن ماه از رأی نمایندگان پارلمان آن کشور برای لغو بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه اقلیم کردستان خبر داده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG