لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۹

پس از تصرف تکریت، داعش به سامرا نزدیک می شود


با وخیم شدن سریع شرایط امنیتی در عراق، آمریکا روز چهارشنبه وعده داد برای توقف پیشروی سریع شورشیان اسلامگرا «هر نوع کمکی که مناسب باشد» به دولت عراق کند.

جنگجویان گروه اسلامگرای داعش روز چهارشنبه شهر تکریت، زادگاه صدام حسین و مرکز استان صلاح الدین عراق را به تصرف خود در آوردند.

گزارش ها حاکی از آن است که این جنگجویان بر فرودگاه الضلوعیه در جنوب تکریت و یک پادگان ارتش مسلط شده اند.

جنگجویان اسلامگرای داعش(امارت اسلامی عراق و شام) از حدود ۶ ماه پیش در مناطقی از استان الانبار از جمله شهر فلوجه، مسلط شدند و از دوشنبه شب، طی حملاتی شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق را در استان نینوا به تصرف خود در آوردند.

در حالیکه دولت عراق در تلاش برای مقابله با این گروه سنی و باز پس گیری مناطق تصرف شده در شمال کشور است، خبر رسیده که جنگجویان داعش از چند جهت وارد تکریت شده اند و ساختمان استانداری را تصرف کرده و مرکز پلیس را به آتش کشیده اند و کنترل شهر تکریت، مرکز اداری استان صلاح‌الدین را در دست گرفته اند. گفته می شود آنها صدها زندانی را نیز آزاد کرده اند.

به گزارش نیویورک تایمز، اواخر روز چهارشنبه نیروهای داعش به ۱۱۳ کیلومتری شهر سامرا، که برای شیعیان اهمیت زیادی دارد، نزدیک شدند. داعش تهدید کرد اگر نیروهای دولتی آنجا را ترک نکنند، آرامگاه دو امام شیعه را در آن شهر نابود خواهد کرد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، در یک سخنرانی مسوولان ارتشی را که پست های خود را رها کردند و از موصل گریختند را به باد انتقاد گرفت و ادعا کرد آنها بخشی از یک طرح توطئه بوده اند.

هوشیار زیباری، وزیر امورخارجه عراق روز چهارشنبه گفت رهبران عراق باید در مقابل «خطر جدی و مرگباری» که کشور را تهدید می کند، متحد شوند.

سازمان بین المللی مهاجرت روز چهارشنبه گفت ترس از خشونت های بیشتر در موصل باعث شده است ۵۰۰ هزار نفر خانه هایشان را ترک کنند و به مناطق دیگر استان نینوا و یا به استان همجوار اربیل بروند.

وزارت امورخارجه ترکیه تایید کرد شورشیان دست کم ۴۸ نفر از جمله کنسول، نیروهای گارد، کودکان و کارمندان کنسولگری ترکیه در موصل را گروگان گرفته اند. شورشیان روز سه شنبه نیز ۲۸ راننده کامیون ترکیه ای را گروگان گرفتند.

با انتشار اخبار تحولات اخیر عراق و احتمال به خطر افتادن صادرات نفت عراق، قیمت هر بشکه نفت خام به ۱۱۰دلار افزایش یافت.
XS
SM
MD
LG