لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

مقامات آمریکایی: داعش در فلوجه خود را تثبیت کرده است


دود ناشی از درگیری در خط مقدم بیرون فلوجه - ۲۸ مه ۲۰۱۶
دود ناشی از درگیری در خط مقدم بیرون فلوجه - ۲۸ مه ۲۰۱۶

چندین هفته است که نیروهای عراقی به سمت فلوجه که تحت کنترل داعش است، پیشروی می کنند و دسترسی هزار پیکارجوی داعش به کمک های خارج از شهر را قطع می کنند.

تا روز جمعه، نیروهای عراقی شهر کارما را که حدود ۱۶ کیلومتری شمال شرق فلوجه است، پاکسازی کردند.

مقامات آمریکایی در حالی که تایید می کنند فلوجه یک شهر عمدتا محاصره شده است، اما سعی می کنند انتظارات زیادی از پیروزی زودهنگام یا قاطع در نبرد فلوجه ایجاد نکنند.

یک مقام اطلاعاتی آمریکایی که به شرط فاش نشدن هویتش با "صدای آمریکا" گفتگو کرد، گفت داعش خود را در سطح شهر تثبیت کرده است.

موضع گیری نیروهای فدرال عراق در نزدیکی فلوجه - ۲۸ مه ۲۰۱۶
موضع گیری نیروهای فدرال عراق در نزدیکی فلوجه - ۲۸ مه ۲۰۱۶

او گفت: فلوجه یکی از سنگرهای مهم داعش در عراق است و جلوترین موقعیتی است که داعش برای تهدید بغداد، تحت کنترل خود دارد.

با اینکه پیکارجویان داعش در مواجه با عملیات نیروهای مورد پشتیبانی ائتلاف بین المللی از شهر های هیت و رطبه عقب نشینی کردند، مقامات نظامی آمریکایی می گویند نشانه های اندکی از این دیده می شود که رهبری داعش حاضر است بگذارد نیروهایش از فلوجه عقب نشینی کنند.

مقامات آمریکایی همچنین به این اشاره می کنند که داعش سابقه طولانی اعمال خشونت وحشیانه علیه نیروهایی که عقب نشینی می کنند دارد و از این طریق می خواهد پیکارجویان را از ترک فلوجه منصرف کند.

سرهنگ آمریکایی، استیو وارن در این مورد به یک نمونه از گزارش های رسانه های عراقی اشاره کرد که می گویند داعش پیکارجویانی را که از شهر رطبه فرار کردند، در تنورهای نانوایی گذاشت و آنها را با پختن، اعدام کرد.

استیو وارن از سخنگویان نیروهای آمریکایی همچنین گفت داعش همچنان قادر است راه هایی برای تقویت خود در فلوجه بیابد با اینکه چنین اقداماتی برای این گروه کندتر و سخت تر از گذشته است.

XS
SM
MD
LG