لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

نیروهای عراقی در عملیات فلوجه شهرک مهمی را از تصرف داعش خارج کردند


تصرف الکرمه نخستین پیروزی مهم در تلاش برای پس گرفتن کنترل فلوجه تلقی می شود.
تصرف الکرمه نخستین پیروزی مهم در تلاش برای پس گرفتن کنترل فلوجه تلقی می شود.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق می گوید نیروهای امنیتی با پشتیبانی شبه نظامیان حامی دولت، شهرک مهم الکرمه، در حدود ۱۶ کیلومتری شمال شرقی فلوجه را از گروه "دولت اسلامی" یا داعش پس گرفته اند.

تصرف الکرمه نخستین پیروزی مهم در تلاش برای پس گرفتن کنترل فلوجه تلقی می شود، و به این معنا است که نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان شیعه مشهور به واحدهای بسیج مردمی، اینک کنترل اکثر نواحی شرق شهر را در دست دارند.

نیروهای عراقی روز دوشنبه پیکار برای بازستانی فلوجه، در حدود ۶۵ کیلومتری غرب بغداد را آغاز کردند. فلوجه، همراه با موصل، یکی از دو شهر بزرگی است که در تصرف گروه داعش قرار دارد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بیانیه ای در فیس بوک آزادی الکرمه را به مردم عراق تبریک گفت و به نیروهای امنیتی دستور داد از مردم غیر نظامی در آنجا حفاظت کنند.

برای پاک کردن بخش های غربی شهرک از دسته های کوچک پیکارچویان داعش، نبردهایی در جریان است.

در این میان، سازمان ملل متحد می گوید از آن بیم دارد حدود ۵۰ هزار غیرنظامی که در فلوجه به دام افتاده اند، در پیشاپیش پیشروی نیروهای دولتی با خطرات فوق العاده ای روبرو شوند.

هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل متحد برای عراق، در بیانیه ای گفت گزارش ها حاکی است مردمی که در فلوجه به دام افتاده اند در تلاش هستند بسوی نواحی امن تر فرار کنند، اما نمی توانند.

دولت عراق با فروریختن ورقه ها و پخش رهنمودهایی از رادیو و تلویزیون، به مردم توصیه می کند از طریق مسیرهای امن که ارتش ایجاد کرده است به اردوگاه هایی در خارج از فلوجه فرار کنند، یا اگر به دام افتاده اند پرچم های سفید را روی بام خانه هایشان تکان دهند.

اما فعالان گفتند نیروهای مسلح داعش از خروج مردم جلوگیری می کنند، و مقامات سازمان ملل متحد گفته اند برخی در جریان کوشش برای فرار کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG