لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

عملیات ارتش عراق برای بازپس گیری استان انبار ادامه دارد


سربازان عراقی و نیروهای مسلح شیعه روز دوشنبه در استان انبار عراق، از چندین جبهه به مواضع خلافت اسلامی (داعش) حمله کردند. انبار بزرگترین استان عراق است. هدف از عملیات اخیر بازپس گیری انبار است.

یک سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک گفت حمله که در سپیده دم دوشنبه آغاز شد، ارتش، نیروهای شبه نظامیان شیعه موسوم به حشبد الشعبی، نیروهای ویژه، پلیس و نیروهای قبیله ای سنی محلی را علیه داعش متحد کرد.

منابع نظامی در انبار گفتند با مقاومت سخت نیروهای داعش مواجه شدند که پنج اتومبیل حامل بمب گذاران انتحاری را به سوی نیروهای ارتش اعزام کردند و همزمان راکت هایی را به سوی آنان پرتاب کردند تا از پیشرفت ارتش به شهر فلوجه در پنجاه کیلومتری غرب بغداد جلوگیری کنند.

ارتش همچنین از غرب و جنوب به سوی شهر رمادی، مرکز استان انبار پیشروی کرد. این حمله نیز با مقاومت نیروهای داعش همراه بود.

استان انبار بزرگترین مرکز استرار نیروهای خلافت اسلامی (داعش) است. اشغال رمادی توسط داعش در حدود دو ماه و نیم پیش، بزرگترین شکست دولت بغداد از داعش، از یک سال پیش در ژوئن گذشته است که با تصرف شمال عراق در بخش هایی از سوریه و عراق خلافت خودخوانده اسلامی بنانهاد.

استان انبار در غرب این کشور، از جمله دو شهر بزرگ آن یعنی رمادی و فلوجه، تحت کنترل پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش) است.

به گزارش رسانه ها حدود پنج هزار نفر در اين عمليات شرکت کرده‌اند و احتمال دارد این عملیات برای بازپس‌گیری فلوجه متمرکز باشد. نیروهای ائتلاف رادیو و مراکز رسانه‌ای «حکومت اسلامی» را هدف قرار دادند.

گروه خلافت اسلامی در اوايل سال ۲۰۱۴ استان انبار را اشغال کرد.

عراق از ماه مه گذشته عملياتی برای آزادسازی شهر رمادی مرکز استان انبار آغاز کرده اما اين عمليات پيشرفت چشمگيری نداشته است.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، هم در پیام کوتاهی وعده داد که از «تبهکاران داعش در میدان جنگ» انتقام گرفته خواهد شد.

در همین حال ساعاتی پس از آغاز این عملیات، وزارت دفاع عراق اعلام کرد که چهار جنگنده اف-۱۶ در پایگاه هوایی بلد واقع در شمال بغداد فرود آمده‌اند. عراق سفارش خرید ۳۶ فروند اف-۱۶ را به آمریکا دادهکه بخشی از آن روز دوشنبه تحویل این کشور شد.

از سوی دیگر گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت رشته‌ بمبگذاری‌های روز یکشنبه را در مناطق شیعه‌نشین بغداد به‌عهده گرفت. در این انفجارها دست کم ۲۶ نفر کشته و ۸۱ نفر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG