لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۰

«اعزام نیرو از ارومیه و لرستان برای مبارزه با داعش»


نیروهای امنیتی عراقی یک روز پس از تصرف موصل توسط داعش در جاده بغداد و موصل به سمت بغداد می روند - ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴
نیروهای امنیتی عراقی یک روز پس از تصرف موصل توسط داعش در جاده بغداد و موصل به سمت بغداد می روند - ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴
روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال در گزارشی از اعزام نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عراق برای مبارزه با گروه شورشی دولت اسلامی عراق و شام خبر داد.

روزنامه دست راستی وال استریت جورنال این خبر را به نقل از مسوولان امنیتی ایرانی منتشر کرده است.

وال استریت جورنال به نقل از این منابع امنیتی که نامی از آنها نبرده، می نویسد دو یگان از سپاه پاسداران روز چهارشنبه از ارومیه و استان لرستان به عراق اعزام شدند و ماموریت آنها حفاظت از بغداد و اماکن مقدس شیعیان در کربلا و نجف است.

گروه سنی افراطی دولت اسلامی عراق و شام چندین شهر در شمال عراق از جمله موصل را تحت کنترل خود در آورده است و به دنبال تصرف بغداد است. گزارش شده نیروهای عراقی در برخی از مناطق شمال کشور بدون مبارزه با شورشیان پست های خود را ترک کردند، اقدامی که نوری المالکی، نخست وزیر عراق آن را بخشی از یک توطئه خواند.

وال استریت جورنال می گوید حضور ایران در عراق باعث چالش برای کاخ سفید می شود که چشم انداز نبرد آمریکا و ایران را در کنار هم مطرح می کند. مسوولان وزارت امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه درباره گام های خاصی که دولت آمریکا در صورت ورود نیروهای ایرانی به عراق خواهد برداشت، سخن نگفتند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت دیپلمات های آمریکا در ژنو با نمایندگان ایران درباره بحران عراق گفت وگو نکردند. او گفت: «ما آنها را تشویق کردیم که نقشی سازنده در عراق بازی کنند.»

وال استریت جورنال می گوید با هوشیار زیباری، وزیر امورخارجه عراق تلفنی درباره گزارش های حضور سپاه پاسداران در عراق صحبت کرده و پاسخ او این بوده است که در لندن حضور دارد و از این موضوع اطلاعی ندارد.

این هفته، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران به بغداد رفت و با مقامات عراقی دیدار و گفتگو کرد.

وال استریت جورنال به نقل از یک فرمانده نظامی ایران نوشته است اگر نیروهای دولت اسلامی عراق و شام به ۱۰۰ کیلومتری مرز ایران نزدیک شوند، ایران آنها را بمباران می کند.

وال استریت جورنال به نقل از مقامات امنیتی ایران نوشته است این کشور آماده است در صورتی که اعزام نیروها به عراق صحنه نبرد را به نفع دولت نوری المالکی تغییر ندهد، داوطلبان شیعه ای که اکنون در سوریه می جنگند را به عراق بیاورد.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز چهارشنبه گفت عراق درخواست کمک از ایران نکرده و ارتش آن کشور قطعا قادر است از عهده [بحران] بر آید.

روز پنجشنبه، حسن روحانی برای شرکت در یک جلسه فوری شورای عالی امنیت ملی درباره عراق، شرکت در یک مراسم مذهبی را نیمه تمام گذاشت.
XS
SM
MD
LG