لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

هافینگتن پست: سقوط رمادی، نقش آمریکا در نبرد با داعش را زیر سوال برد


نشریه اینترنتی هافینگتن‌پست در مقاله‌ای با اشاره به تسخیر شهر رمادی توسط نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) نوشت که این تحول، نقش آمریکا در مبارزه با این گروه افراطی را زیر سوال برده است.

هافینگتن پست نوشت: «به اذعان مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا، واشنگتن از ورود کاروان نیروهای داعش به این شهر خبردار بوده است. این امر با واکنش تند قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران مواجه شد، به حدی که وی آمریکا را شریک جرم داعش دانست. گفته می‌شود او هم اکنون در عراق است.»

برخی این بی‌تفاوتی آمریکا در اجازه دادن به داعش برای تسخیر رمادی، مرکز استان انبار، پهناورترین استان عراق که عمدتا جمعیت اهل سنت دارد را ناشی از نگرانی واشنگتن می‌دانند؛ زیرا تهران به بهانه مبارزه با داعش به گسترش نفوذ خود در این کشور اقدام کرده است.

نویسنده این مقاله نبود واکنشی از سوی آمریکا به ورود کاروان داعش به شهر رمادی را نه به خاطر کاهش خسارتهای جانبی در صورت حمله هوایی به رمادی و نه به خاطر امتیاز گیری از حیدر العبادی نخست وزیر عراق و تحت فشار گذاردن وی برای بریدن از ایران دانسته است. این مقاله احتمال داده که برخی از مقامات آمریکا معتقدند که در صورت نابودی کامل داعش، ایران با تقویت حشد الشعبی و گسترش آن در حد حزب الله لبنان، کنترل کاملتری بر امور داخلی عراق خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG