لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

فرمانده بسیج مردمی عراق وعده بازپسگیری فوری رمادی را دروغ خواند


هادلی العامری (وسط) به همراه نیروهای امنیتی عراقی
هادلی العامری (وسط) به همراه نیروهای امنیتی عراقی

فرمانده نیروهای شیعه عراق می گوید نیروهای عراقی برای بازپسگیری رمادی از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) تلاش فوری به عمل نمی آورند، اظهاراتی که خلاف گفته های اخیر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق قلمداد شده است.

هادی العامری، فرمانده «الحشد الشعبی» یا بسیج مردمی عراق، به روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گفته است سقوط رمادی باعث نخواهد شد که او استراتژی دراز مدت خود برای شکست داعش را تغییر دهد.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در دیدار اخیر خود با ژنرال آمریکایی جان آلن، فرمانده ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به رهبری آمریکا، گفته بود که عراقی‌ها به زودی داعش را از عراق اخراج می‌کنند.

اما هادی العامری در گفتگو با دیلی تلگراف وعده تصرف فوری رمادی که نخست وزیر عراق و دیگر رهبران عراقی داده اند، «خنده دار» توصیف کرد و گفت هرکس به شما بگوید که می تواند رمادی را بدون عملیات فعلی تصرف کرد، «دروغ» گفته است.

او گفته است چرا باید برای مصارف سیاسی، جان نیروهایش را در عملیاتی سریع برای بازپسگیری رمادی به خطر بیاندازد؟

هادی العامری به دیلی تلگراف گفته که این یک درس برای رهبران عراق و آمریکاییان است که نمی توان رمادی را بدون «الحشد الشعبی»، که عمدتا نیروهای شیعه مورد حمایت ایران هستند، پس گرفت.

آمریکا تاکید داشته است که شهر رمادی باید توسط ارتش عراق، قبائل سنی محلی و حملات هوایی نیروهای ائتلاف در برابر داعش ایستادگی کند و با حضور حشد الشعبی که از نیروهای شیعه مورد حمایت ایران تشکیل شده است مخالفت می کرد.

آمریکا در توجیه این سیاست خود، نگرانی از بروز درگیرهای فرقه ای بین شیعه و اهل سنت را اعلام کرده بود، و حالا با این شکست سیاست واشنگتن، و پیروزی این نیرو در بازپسگیری شهرهای تکریت و ضلوعیه، ، نیروی حشد الشعبی و فرمانده آن، دست برتر را در عراق بازی خواهند کرد.

به نوشته دیلی تلگراف، نیروهای «الحشد الشعبی» به جای آنکه سعی کنند رمادی را فورا پس بگیرند، کوشش دارند از شمال و شرق مناطقی از کویر را طوری تحت کنترل در آورند که واحدهای داعش، به صورت مجزا تحت محاصره قرار بگیرند.

رمادی، مرکز استان عمدتا سنی نشین انبار، حدود دو هفته پیش تحت کنترل نیروهای داعش در آمد؛ سقوط رمادی ضربه ای سخت به ارتش عراق و سیاست های دولت مرکزی بود. فرمانده «الحشد الشعبی» گفته استراتژی او محاصره نیروهای داعش و اخلال در فعالیت آنها است.

به رغم آنکه سازمان های حقوق بشری نسبت به اقدامات نیروهای بسیجی شیعه عراقی در مناطق سنی نشین هشدار داده اند، اما پس از آنکه ارتش عراق مواضع خود در موصل و رمادی را ترک کرد، نیروهای شیعه یک گروه کارآمد برای مقابله با پیکارجویان داعش قلمداد می شوند.

همزمان با تلاش عراق برای بازپسگیری مناطق تصرف شده بدست گروه «دولت اسلامی» (داعش) خبرگزاری ها از کشته شدن یکی از مشاوران ایرانی نیروهای عراقی در نزدیکی شهر رمادی خبر داده اند.

ایرنا، روز یکشنبه گزارش داد جاسم نوری، که از او به عنوان «شهید مدافع حرم» یاد کرده، روز هفتم خردادماه «در الرمادی عراق در محور سامرا» کشته شد.

مراسم خاکسپاری او روز دوشنبه در اهواز انجام شد. خبرگزاری جمهوری اسلامی از او به عنوان « دهمین شهید مدافع حرم» یاد کرده است.

این خبر درحالی منتشر می شود که حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون دولتی العراقیه گفت عراق دروازه ای برای ورود ایران نیست. او همچنین گفت وارد مناقشات منطقه ای عربستان و ایران نمی شود.

XS
SM
MD
LG