لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

پیشروی کند نیروهای عراقی در رمادی؛ تک تیراندازها و بمبهای کنار جاده ای مانع اند


رمادی در ۱۳۰ کیلومتری غرب بغداد

مقام‌های دولت عراق می گویند نیروهای امنیتی آن کشور توانسته اند با شکست پیکارجویان داعش در بخش‌هایی از شهر رمادی پیشروی‌های داشته باشند، اما این پیشروی‌ها به دلیل عملیات انتحاری، تک تیراندازها و بمب های کنار جاده ای کند شده است.

شهر رمادی، واقع در ۱۳۰ کیلومتری غرب بغداد، مرکز استان عمدتا سنی نشین انبار است که در بهار گذشته به تصرف پیکارجویان داعش در آمد و دولت عراق با قطع شريان‌های تدارکاتی آن گروه افراطی، خود را برای عمليات گسترده آزادسازی این شهر آماده ‌کرد.

نیروهای نظامی دولتی عراق تا ساعات پایانی روز چهارشنبه منطقه تمیم در جنوب شهر رمادی را آزاد کردند. به گفته فرماندهان نظامی عراق، داعش برای جلوگیری از پیشرفت نیروهای دولتی اقدام به بمب گذاری، انجام عملیات انتحاری و استفاده از تک تیراندازان کرده است.

با ورود به این بخش از رمادی، عملیات پاکسازی منطقه از بمب‌های دست ساز جاسازی شده داعش در بخش‌های مختلف شهر آغاز شده است.

محمد نجاح ابراهیم از فرماندهان لشکر پیاده نظام گفت "در پی آزادسازی این بخش از شهر، واحد خنثی سازی بمب، عملیات پاکسازی خانه به خانه منطقه از بمب‌های دست ساز را آغاز کرده است."

شهر رمادی، در ماه مه اردیبهشت امسال در پی عملکرد ضعیف دولت مرکزی بغداد در بدست داعش افتاد. عملیات بازپس‌گیری این شهر که چند روزی است آغاز شده علاوه بر وجود بمب‌های به جا مانده از داعش، به دلیل عدم اعتماد بین عشایر سنی و نیروهای شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، آهسته تر از آنچه تصور می‌شد، پیش می‌رود.

نیروهای داعش همچنین تمامی پل‌های ارتباطی به این شهر را نابود کرده اند.

به گفته استیو وارن، سخنگوی ارتش ایالات متحده در عراق، علاوه بر حضور حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ پیکارجوی داعش در داخل شهر رمادی، صدها تن از اعضای این گروه نیز در اطراف شهر در حال جنگیدن با نیروهای دولتی عراق هستند.

به گزارش تلویزیون دولتی عراق، نیروهای دولتی بدون هیچ تلفات جانی موفق شده اند صدها تن از نیروهای داعش را از پای در آوردند.

در صورت بازپس‌گیری کامل رمادی، بغداد به دومین پیروزی چشمگیر خود علیه گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش، پس از بازپس‌گیری شهر تکریت، دست خواهد یافت.

سقوط رمادی بزرگترین شکست دولت بغداد پس از سقوط شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق، تلقی می شود. موصل نزدیک به دوسال است که تحت کنترل داعش قرار دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG