لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

ارتش عراق وارد شهرستان استراتژیک الحمدانیه در شرق موصل شد


نیروهای ارتش عراق در مناطق اطراف شهر موصل - ۲۹ مهر ۱۳۹۵
نیروهای ارتش عراق در مناطق اطراف شهر موصل - ۲۹ مهر ۱۳۹۵

در ششمین روز از آغاز عملیات بازپس گیری شهر موصل از پیکارجویان گروه داعش، و در راستای تصرف مناطق مهم اطراف آن شهر، نیروهای ارتش عراق روز شنبه وارد شهرستان الحمدانیه در شرق موصل شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، لشکر نهم ارتش عراق موفق به آزادسازی مقر فرمانداری این شهرستان استراتژیک واقع در ۲۰ کیلومتری موصل شد، اما نبرد در داخل و اطراف شهرستان هنوز ادامه دارد.

الحمدانیه، که از آن به عنوان قرقوش یا بغدیدا هم یاد می شود، یک شهرستان مسیحی نشنین است که بیش از دو سال پیش به تصرف داعش در آمد و ساکنان آن به بیرون رانده شدند و به مقر آن گروه تبدیل شد.

موصل، دومین شهر بزرگ عراق، در سال ۲۰۱۴ و در ابتدای تحرکات گروه موسوم به «دولت اسلامی» سقوط کرد و به دست آن گروه افتاد. مناطق اطراف و مسیرهای منتهی به آن به شدت مین‌گذاری شده است.

ارتش عراق با همراهی شبه نظامیان شیعه و پیشمرگه های کرد از روز دوشنبه عملیات گسترده ای را برای آزادسازی موصل آغاز کرد، که بنا بر اظهارات مقامات عراقی، انتظار می‌رود دست کم تا دو ماه طول بکشد.

نیروهای عراقی چند روز پیش نیز از بازپس گیری روستای آشوری نشین برطله در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق موصل خبر داده بودند.

در همین حال، یک روز پس از حمله داعش به کرکوک، درگیری‌های پراکنده در آن شهر همچنان ادامه دارد. کرکوک ۱۷۰ کیلومتر از موصل فاصله دارد و گفته می‌شود هدف داعش از حمله به آن منحرف کردن عملیات موصل است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG