لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

نخست وزیر عراق پس از دیدار با وزیر دفاع آمریکا در بغداد: به کمک ترکیه نیاز نداریم


دیدار اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا (چپ) با حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بغداد - تابستان ۱۳۹۴
دیدار اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا (چپ) با حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بغداد - تابستان ۱۳۹۴

نخست وزیر عراق روز شنبه و پس از دیدار با وزیر دفاع ایالات متحده، بار دیگر با پیشنهاد ترکیه برای مشارکت در عملیات آزادسازی شهر موصل از دست داعش مخالفت کرد و گفت عراقی ها خود این عملیات را به پیش خواهند برد.

در ششمین روز از عملیات ارتش عراق برای بازپس گیری شهر موصل از پیکارجویان گروه داعش، وزیر دفاع ایالات متحده برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های عراقی، در سفری از پیش اعلام نشده، روز شنبه وارد آن کشور شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ورود اشتون کارتر به بغداد دو روز پس از کشته شدن یکی از نیروهای آمریکایی در اطراف موصل صورت می‌گیرد، که لازم است دستورالعمل‌های صادر شده برای ارتش آمریکا در این نبرد بررسی شود.

این سفر همچنین یک روز پس از دیدار و گفت‌وگوهای او با مقام‌های ارشد ترکیه صورت می‌گیرد، که موضوع مورد مناقشه آنکارا و بغداد درباره حضور ارتش ترکیه در عراق و نبرد موصل، یکی از محورهای عمده آن گفت‌وگوها بود.

ساعاتی پس از ورود وزیر دفاع آمریکا به بغداد، خبرگزاری رویترز گزارش داد که نخست وزیر عراق پس از دیدار با آقای کارتر نوشت «ما از آنها (مقام های ترکیه) تشکر می کنیم، اما این موضوعی است که خود عراقی ها انجام خواهند داد.»

حیدر العبادی در ادامه به خبرنگاران حاضر در محل دیدار با اشتون کارتر در بغداد گفت «اگر کمک لازم داشتیم، از ترکیه یا دیگر کشورهای منطقه درخواست کمک خواهیم کرد.»

دولت عراق خواستار خروج نیروهای نظامی ترکیه از عراق است، اما آنکارا اصرار دارد که نمی‌توان ترکیه را از این عملیات حذف کرد و نقش این همسایه شمالی عراق را در مسیر مبارزه با پیکارجویان افراطی داعش نادیده گرفت.

سفر وزیر دفاع آمریکا به ترکیه و سپس عراق، نشانه عزم کاخ سفید برای حل و فصل اختلاف بین بغداد و آنکارا بر سر نقش نیروهای ارتش ترکیه در نبرد با گروه افراطی داعش در عراق، به ویژه در عملیات موصل، است.

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در آنکارا گفت که معتقد است ترکیه باید در نبرد موصل حضور داشته باشد و در این زمینه با آن کشور توافق اصولی دارد، اما هرگونه تصمیم گیری نهایی در این باره نیازمند تایید مقامات عراقی است.

این سومین سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق در سال جاری میلادی است، که به منظور نظارت مداوم بر عملکرد نیروهای نظامی آمریکا در آن کشور و افزایش فعالیت‌های آموزشی و مشاوره‌ای به نیروهای نظامی عراق انجام می‌شود.

اشتون کارتر در جریان دو سفر قبلی خود اعلام کرده بود که کاخ سفید قصد دارد سطح حضور نظامی ایالات متحده در عراق را افزایش دهد؛ از این رو انتظار نمی‌رود وی در این سفر بار دیگر به این موضوع بپردازد.

بیش از ۴۸۰۰ پرسنل ارتش آمریکا در عراق حضور دارند، که صدها نفر از این نیروها نقش حمایتی و مشاوره‌ای دارند و بیش از ۱۰۰ نفر هم نیروهای ویژه هستند که ارتش عراق را در عملیات نظامی همراهی می‌کنند.

با توجه به این که عملیات ارتش عراق برای آزادسازی موصل با حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا آغاز شده و همچنان جریان دارد، انتظار می‌رود ابعاد این عملیات و نحوه پیشرفت آن محور عمده گفت‌وگوهای وزیر دفاع آمریکا در بغداد باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG