لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

بمباران مواضع داعش در اولین ماموریت جنگنده‌های اف ۱۶ عراقی


نیروی‌هوایی عراق با استفاده از جنگنده‌های اف ۱۶ که به تازگی از آمریکا خریداری کرده، مواضع نیروهای داعش را بمباران کرد.

وزارت دفاع عراق روز دوشنبه ۱۶ شهریور ویدیو‌هایی که از حمله جنگنده های اف ۱۶ علیه مواضع داعش منتشر کرد.

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق اعلام کرد که بمباران مواضع داعش توسط این جنگنده‌ها که به تازگی از آمریکا خریداری شده تاثیر بزرگی بر نتایج جنگ با این گروه افراطی خواهد گذاشت.

آمریکا در ماه ژوئیه چهار فروند از این جنگنده‌ها را به نیروی هوایی عراق تحویل داد. در راستای توافق نظامی واشنگتن - بغداد در آینده نزدیک تعدادی دیگر از این جنگنده‌ها وارد نیروی هوایی عراق خواهد شد.

دولت عراق در مبارزه خود با داعش با توجه به نبود هواپیماهای جنگنده به شدت به نیروی هوایی آمریکا وابسته بود.

انور حمه امین فرمانده نیروی هوایی عراق با قدردانی از همکاری آمریکا در این زمینه می گوید که نیروی هوایی کشورش ظرفیت دریافت جنگنده های بیشتری را دارد.

او گفت: "ما هیچ مانعی برای دریافت گروه دوم جنگند‌های اف ۱۶ و دیگر تسلیحات نداریم. آمریکا در این زمینه با ما همکاری کامل دارد. شخصا به من اطمینان داده شده که ان شاء الله گروه دوم، سوم و چهارم این گونه هواپیماها را دریافت خواهیم کرد."

عراق با پرداخت حدود ۴ میلیارد دلار ۳۶ فروند جنگنده اف ۱۶ از آمریکا خریداری کرده است. قرار است همه این هواپیماها تا سال ۲۰۱۸ به نیروی هوایی عراق تحویل داده شود.

در همین راستا فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که نیروهای هوایی کشورش پروازهای گشت زنی بر فراز مواضع داعش در سوریه را آغاز خواهد کرد. وی احتمال حملات هوایی پاریس به مواضع این گروه در سوریه را جزو برنامه آتی کشورش اعلام کرد.

هم اکنون جنگنده‌های فرانسه در چارچوب این ائتلاف، مواضع گروه دولت خود خوانده اسلامی را در عراق بمباران می‌کنند.

آقای اولاند بار دیگر اعلام کرد که کشورش طرحی برای ارسال نیروی زمینی به سوریه ندارد.

XS
SM
MD
LG