لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

وزارت خارجه ایران پاسخ وزیرخارجه عربستان را داد: سلیمانی به خواست دولت عراق آنجاست


عکسی که رسانه‌های ایرلن ادعا می‌کنند "اتاق فرماندهی" آزادسازی فلوجه است و قاسم سلیمانی در کنار شبه نظامیان شیعه عراقی در آن حضور دارد
عکسی که رسانه‌های ایرلن ادعا می‌کنند "اتاق فرماندهی" آزادسازی فلوجه است و قاسم سلیمانی در کنار شبه نظامیان شیعه عراقی در آن حضور دارد

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که قاسم سلیمانی و نیروهای نظامی تحت فرمانش به درخواست دولت عراق در این کشور "حضور مستشاری" دارند.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ۷ خرداد در پاسخ به وزیر امور خارجه عربستان گفت: "حضور مستشاران نظامی ایران در عراق تحت فرماندهی سردار قاسم سلیمانی به درخواست دولت قانونی این کشور و برای مبارزه با تروریست‌ها و افراط گرایانی است که عراق و منطقه را با بی‌ثباتی و ناامنی مواجه کرده‌اند."

او عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان را به تلاش برای "فریب افکار عمومی و تحریف واقعیت‌ها" متهم کرد و گفت که عربستان "اولین و خطرناکترین حامی تروریسم و گسترش ناامنی در جهان" است.

آقای جابری انصاری همچنین عنوان کرد که "ملت عراق برای تشخیص منافع و دوست و دشمن خود" نیازی به وزیر امور خارجه عربستان ندارد.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان به تازگی در گفت‌وگو با شبکه خبری "روسیا الیوم" عنوان کرده که نگاه ریاض به حضور قاسم سلیمانی در عراق، "منفی" است و سلیمانی و سپاه به دلیل عملیات خرابکارانه متعدد در "فهرست تروریستی" قرار دارند.

آقای الجبیر همچنین گفته بود که عربستان نسبت به مداخله ایران در امور کشورهای عربی و کشورهای منطقه معترض است.

همواره گزارش‌هایی از حضور قاسم سلیمانی و دیگر نیروهای سپاه پاسداران در سوریه و عراق مخابره می‌شود اما ایران می‌گوید که نیروهای نظامی‌اش صرفا حضور "مستشاری" دارند.

به نظر می‌رسد که اظهارنظر اخیر وزیر امور خارجه عربستان در واکنش به انتشار عکس‌های متعددی از قاسم سلیمانی باشد که ادعا می‌شود مربوط به عملیات آزادسازی فلوجه است.

XS
SM
MD
LG