لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

کشته شدن ۱۶ معترض در ناصریه عراق؛ دولت «سلول‌های بحران» تشکیل داد


 کنسولگری ایران در شهر نجف از سوی معترضان عراقی در روز چهارشنبه ششم آذر ماه به آتش کشیده شد.
کنسولگری ایران در شهر نجف از سوی معترضان عراقی در روز چهارشنبه ششم آذر ماه به آتش کشیده شد.

منابع امنیتی عراق گزارش دادند که ۱۶ معترض در شهر ناصریه عرق بر اثر شلیک گلوله کشته شدند. همچنین مقامات عراق از تشکیل «سلول‌های بحران» در استان‌های مختلف این کشور برای مقابله با ناآرامی‌ها خبر داده‌اند.

به گزارش رویترز، مقامات عراق «سلول‌های بحران» مشترک نظامی - غیرنظامی برای مقابله با ناآرامی‌ها تشکیل دادند و یک فرمانده شبه نظامی گفت که برای جلوگیری از حمله به شخصیت‌های مذهبی شیعه از زور استفاده خواهد شد.

همچنین نیروهای امنیتی عراق روز پنجشنبه اعلام کردند که ۱۶ معترض در شهر جنوبی ناصریه به ضرب گلوله کشته شدند و مقامات پس از به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران در نجف از سوی معترضان در روز چهارشنبه ششم آذر ماه تا کنون منع تردد وضع کردند.

پیش از این نیز ده‌ها معترض عراقی روز یکشنبه ۱۲ آبان به کنسولگری ایران در شهر کربلا حمله کرده بودند.

اعتراضات عراقی ها تقریبا از دو ماه پیش با اعتراض به بیکاری و خدمات ضعیف آغاز شد و به سرعت به مناطق جنوبی کشور کشیده شد. معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت و پایان یافتن مداخله‌‌های ایران در امور داخلی عراق گسترش دادند.

مردم عراق ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG