لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

وزیر خارجه آمریکا از دولت عراق خواست به «خواسته‌های مشروع» معترضان گوش فرا دهد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۱۰ آبان، ضمن اعلام حمایت از مردم عراق، از دولت این کشور خواست به «خواسته‌های مشروع» معترضان تن دهد.

مایک پمپئو در توئیتی نوشت: «دولت عراق باید به خواسته‌های مشروع مردم عراق که به خیابان‌ها رفته‌‌اند تا صدایشان شنیده شود، گوش فرا دهد. ایالات متحده از مردم عراق، که خواهان پاسخگویی و عدالت واقعی هستند، پشتیبانی می‌کند.»


مردم عراق پیشتر در روز جمعه برای برگزاری بزرگترین تظاهرات ضددولتی خیابانی از زمان سقوط صدام حسین به خیابان های بغداد، پایتخت، آمدند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد پنج نفر بر اثر جراحت ناشی از پرتاب گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی به سمت معترضان عراقی در میدان تحریر کشته شدند و در مجموع ۱۰۳ نفر مجروح شدند.

هزاران عراقی در نزدیکی میدان تحریر در بغداد جمع شدند.

تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر در اعتراضات سراسری عراقی ها کشته شده اند. اعتراضات روزهای اخیر صبح ها که با حضور افراد مسن و خانواده های جوانتر برپا می شود مسالمت آمیزتر است و شب ها با استفاده پلیس از گاز اشک آور و گلوله علیه معترضان جوان، به خشونت می گراید.

معترضان با برگزاری اعتراضات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند.

معترضان عراقی همچنین می‌گویند که جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش و تقویت سپاه در ایران را، با تضعیف ارتش رسمی عراق و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، تکرار کند.

شبکه فاکس نیوز نیز چندی پیش گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG