لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

حضور گسترده عراقی ها در مراکز رای گیری


رای دهندگان عراقی که در انتخابات روز چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت، شرکت کردند
رای دهندگان عراقی که در انتخابات روز چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت، شرکت کردند

همزمان با انفجار بمب های کنارجاده ای و انتحاری در غرب و شمال عراق، مردم آن کشور با نادیده گرفتن تهدیدهای خشونت در نخستین انتخابات سراسری از زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱، شرکت کردند.

حوزه های اخذ رای از صبح روز چهارشنبه در میان تدابیر شدید امنیتی گشوده شدند. رای دهندگان از میان ۹ هزار کاندیدا، نمایندگان مورد نظر خود را برای تصاحب ۳۲۸ کرسی پارلمان انتخاب می کنند.

باوجود حضور گسترده پلیس و ممنوعیت آمد و رفت خودروها در بغداد پایتخت عراق، وقوع حوادث خشونت بار مرتبط با انتخابات در سراسر کشور، دست کم ۱۱ کشته برجا گذاشت.

با وجود این خشونت ها، بسیاری از عراقی ها گفتند تصمیم دارند رای دهند، و برخی نیز ابراز امیدواری کردند دولت جدیدی که روی کار خواهد آمد بتواند تغییراتی برای نسل های آینده انجام دهد.

شماری از رای دهندگان حامیان نوری المالکی نخست وزیر فعلی عراق بودند که می خواهد برای بار سوم به این سمت برگزیده شود. او رای خود را در بغداد به صندوق انداخت و مردم عراقی را به حضور گسترده در حوزه های اخذ رای تشویق کرد.

انتظار می رود اتحادیه حکومت قانون ، به رهبری مالکی، تعداد زیادی از کرسی ها را از آن خود کند، اما با این حال نخواهد توانست اکثریت پارلمان را به دست آورد.

شورشیان سنی انتخابات را تحریم کرده اند. جناح های مخالف مالکی او را متهم می کنند که قدرت را در انحصار خود در آورده است و به تفرقه در آن کشور دامن می زند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید مالکی با انتقادهای فزانیده بر سر فساد در دولت و ادامه خونریزی روبرو است، در حالی که تنش های فرقه ای عراق را به رفتن به سوی جنگ داخلی تهدید می کند.
XS
SM
MD
LG