لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۶

سازمان ملل: ماه مه میلادی، ماهی خونین در عراق بود


صحنه انفجار یک اتوموبیل بمب گذاری شده در برابر یک مشروب فروشی در شمال عراق - کرکوک، ۵ خرداد
صحنه انفجار یک اتوموبیل بمب گذاری شده در برابر یک مشروب فروشی در شمال عراق - کرکوک، ۵ خرداد
سازمان ملل متحد می گوید ماه گذشته میلادی، که شنبه آخرین روز آن بود، برای مردم عراق ماهی خونبار بود و آنطور که آمارها نشان می دهد در ماه مه، نزدیک به ۸۰۰ نفر در حملات خشونت بار در شهرهای مختلف آن کشور جان خود را از دست داده اند.

براساس گزارش ها، از میان ۷۹۹ نفر که کشته اند، ۱۹۶ نفر ماموران نظامی عراق و بقیه غیرنظامی بوده اند؛ اغلب این افراد قربانی حملات شورشیان سنی بوده اند که از سال گذشته تاکنون قدرت بیشتری کسب کرده اند.

سازمان ملل می گوید شمار قربانیان بی شک بیش از این رقم است، چون آمار سازمان افرادی که در استان غربی انبار کشته شده اند را در بر نمی گیرد.

نوری المالکی نخست وزیر عراق برغم وضع نابسامان امنیتی کشور، با کسب بیشترین آرا در انتخابات پارلمانی، بار دیگر به این سمت برگزیده شد. مخالفان آقای مالکی می گویند او کشور را به سمت نابودی سوق می دهد.

خشونت ها در عراق در مقایسه با سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ که درگیری های فرقه ای میان شیعه و سنی بالا گرفته بود کمتر است، ولی به هر حال از سال ۲۰۰۸ که با ازسرگیری خشونت ها همراه بود، مرگبارترین سال برای مردم عراق محسوب می شود.

در پنج ماه اول سال جاری میلادی در بغداد ۳۱۵ نفر کشته شده اند. بعد از پایتخت، بیشترین خشونت ها به ترتیب در استان های نینوا، صلاح الدین، کرکوک و دیاله رخ داده است.

سازمان ملل می گوید تنها در استان انبار در مرز سوریه، ۱۹۵ غیرنظامی در درگیری های بین نیروهای دولتی و شورشیان جان باخته اند.
XS
SM
MD
LG