لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

شمار قربانیان بمبگذاری بغداد به بیش از ۱۷۵ نفر رسید


ساکنان بغداد روز سه شنبه در مراسم تشییع جنازه قربانایان بمبگذاری روز شنبه، خواستار برخورد با "سلول های خفته" داعش شده اند.
ساکنان بغداد روز سه شنبه در مراسم تشییع جنازه قربانایان بمبگذاری روز شنبه، خواستار برخورد با "سلول های خفته" داعش شده اند.

مقام های عراقی می گویند با کشف تعداد دیگری از اجساد قربانیان بمبگذاری روز شنبه در بغداد، تعداد تلفات این حادثه به بیش از ۱۷۵ نفر رسید. گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش مسئولیت این بمبگذاری را قبول کرده است.

ساکنان پایتخت عراق نیز روز سه شنبه، ضمن شرکت در مراسم تشییع جنازه قربانایان این واقعه، خواستار برخورد دولت با "سلول های خفته" داعش شده اند.

ارتش عراق اخیرا شهر فلوجه واقع در ۷۰ کیلومتری غرب بغداد را تصرف کرد و به گفته مقام های عراقی، شدیدترین حادثه بمبگذاری در بغداد در سیزده سال اخیر، انتقام شکست داعش در فلوجه است و تحت فشار قرار گرفتن تروریست ها را نشان می دهد.

فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق گفت، "همانطور که وزیر دفاع عراق اشاره کرد، من هم تصور می کنم داعش کمتر از ۱۵ درصد [از خاک عراق] را کنترل می کند، که بیشتر در استان نینوا، بخشی از فرمانداری الانبار، منطقه نزدیک مرز عراق و سوریه و مناطق بی آب و علف بین آنهاست، و هر ماه نیز از وسعت تصرفات تروریست ها کاسته می شود."

الانبار بزرگترین استان عراق است که در منطقه وسیعی بین غرب بغداد تا مرز سوریه قرار دارد.

فالح الفیاض می گوید، آزادسازی کامل استان الانبار نیاز به تمرکز بخش بزرگی از نیروهای ارتش داشت. اما پس از تصرف کامل این استان و تقویت امنیت مرز مشترک عراق با سوریه، بخشی از نیروهای نظامی، به نقاط دیگر اعزام می شوند.

بغداد می گوید، گروه داعش در اوج قدرت خود، چیزی در حدود ۴۲ درصد از خاک عراق را "به صورت موثر کنترل" می کرد، اما با پیشروی منظم ارتش و نیروهای مردمی عراق، این رقم به تقریبا یک سوم کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG