لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

مرگبارترین حمله سال جاری در بغداد رقم خورد؛ بیش از ۱۲۰ نفر در دو بمب گذاری کشته شدند


منطقه کراده که داعش می گوید روز یکشنبه به آن حمله کرد.
منطقه کراده که داعش می گوید روز یکشنبه به آن حمله کرد.

وزارت دفاع عراق اعلام کرد دست کم ۱۲۴ نفر در دو بمب گذاری جداگانه در بغداد در روز یکشنبه کشته شدند و حداقل ۱۸۶ نفر دیگر نیز در این حملات مجروح شده اند.

در بمب گذاری اول در منطقه شیعه نشین کراده دست کم ۱۱۹ نفر کشته شدند. چندین کودک، زن و مامور پلیس در بین کشته شدگان هستند.

گزارش شده است یک یخچال کامیونت حاوی مواد منفجره در این منطقه منفجر شد. دست کم ۱۷۰ نفر در این حمله مجروح شدند.

منطقه کراده فروشگاه های زیادی دارد و مردم پیش از عید فطر، برای خرید به آنجا رفته بودند.

گروه "دولت اسلامی" یا داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و اعلام کرد شیعیان را هدف حمله قرار داده است. داعش می گوید شیعیان مرتد هستند. این مرگبارترین حمله سال جاری میلادی در بغداد بوده است.

بمب گذار انتحاری اندکی پس از نیمه شب به منطقه حمله کرد، زمانی که خانواده ها پس از افطار به خیابان ها آمده بودند. به گفته مسئولان بسیاری از کشته شدگان داخل یک فروشگاه چند طبقه و سرپوشیده و تفریحی در اثر آتش سوزی سوختند و یا خفه شدند.

صحنه بمب گذاری در کراده
صحنه بمب گذاری در کراده

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق از چند ساعت پس از بمب گذاری در کراده از این منطقه بازدید کرد. ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد مردمی که پشت سر کاروان خودروی العبادی می دویدند، به سمت کاروان خودرو سنگ و بطری آب و اشیاء دیگر از جمله دمپایی پرتاب می کردند. آنها از ناتوانی نیروهای امنیتی برای حفظ منطقه خشمگین هستند.

بمب گذاری دوم

در بمب گذاری دوم که در منطقه شعب در شمال شرق بغداد (شمال شهر صدر) روی داد، یک بمب دست ساز منفجر شد و ۵ نفر کشته و ۱۶ نفر مجروح شدند. هنوز گروهی مسئولیت این بمب گذاری را برعهده نگرفته است.

این حملات چند روز پس از آن روی داد که گزارش شد در حملات هوایی تحت رهبری آمریکا به داعش در هفته گذشته، بیش از ۲۵۰ نفر از نیروهای این گروه کشته شدند و دست کم ۴۰ خودروی این گروه در فلوجه نابود شد.

دیدار مقامات عراقی و آمریکایی

در پی این دو بمب گذاری، خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق با سفیر آمریکا در عراق دیدار و گفتگو کرد. آنها درباره اینکه چگونه دو کشور می توانند برای مبارزه با داعش همکاری بهتری داشته باشند، گفتگو کردند. وزارت خارجه آمریکا این حملات را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG