لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

تعداد کشته های انفجارهای بغداد از ۱۵۰ نفر گذشت؛ ۲۲۵ مجروح


برخی مردم بعد از خاموش شدن آتش به محل انفجار در کراده بغداد آمدند.
برخی مردم بعد از خاموش شدن آتش به محل انفجار در کراده بغداد آمدند.

تعداد کشته شدگان انفجارهای روز یکشنبه بغداد، از ۱۵۰ نفر گذشت. در حالی که برخی خبرگزاری ها مانند رویترز تعداد کشته ها را ۱۵۱ اعلام کرده اند، شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از منابع خود اعلام کرد تعداد کشته های این انفجارها از مرز ۲۰۰ نفر فراتر رفته است.

گروه خودخوانده دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت انفجار های روز یکشنبه داعش را برعهده گرفت. انفجارهای بغداد به فاصله کوتاهی بعد از دو وقایع خونبار استانبول ترکیه و گروگانگیری داکا در بنگلادش روی داده است.

دو بمبگذاری در بامداد روز یکشنبه روی داد. در بمب گذاری اول در منطقه شیعه نشین کراده، یک کامیون یخچال دار حاوی مواد منفجره منفجر شد. منطقه کراده فروشگاه های زیادی دارد و مردم پیش از عید فطر، برای خرید به آنجا رفته بودند.

بمب گذار انتحاری اندکی پس از نیمه شب به منطقه حمله کرد، زمانی که خانواده ها پس از افطار به خیابان ها آمده بودند. به گفته مسئولان بسیاری از کشته شدگان داخل یک فروشگاه چند طبقه و سرپوشیده و تفریحی در اثر آتش سوزی سوختند و یا خفه شدند.

اما انفجار دوم تنها زمان کوتاهی بعد از انفجار اول در یکی دیگر از مناطق شیعه‌نشین، اینبار در شمال بغداد روی داد که حداقل به مرگ پنج نفر منجر شد.

عراق یک روز بعد از حملات تروریستی

حملات روز یکشنبه مرگبارترین حمله سال جاری میلادی در بغداد بوده است.

دولت باراک اوباما با انتشار بیانیه ای به انفجارهای روز یکشنبه در پایتخت عراق واکنش نشان داد و اعلام کرد از عراق در مقابل داعش حمایت می کند.

در بیانیه کاخ سفید که روز یکشنبه منتشر شد، آمده است ایالات متحده آمریکا در تلاش مشترک با مردم عراق و دولت این کشور برای نابودی داعش باقی خواهد ماند.

این بیانیه ساعتی بعد از اینکه داعش مسئولیت انفجار در بغداد را پذیرفت، منتشر شد.

XS
SM
MD
LG