لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

کشته شدن ۸ عضونیروی امنیتی عراق در حملات انتحاریدر پی حملات انتحاری علیه نیروهای امنیتی در غرب عراق، دست کم ۸ نفر کشته شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های پلیس عراق گزارش داد دو نفر روز چهارشنبه خودروهای حامل مواد منفجره را به پاسگاه های امنیتی منتهی به ساختمان فرماندهی عملیات نظامی در شهر رمادی کوبیدند که در نتیجه آن ۵ سرباز و ۳ پلیس کشته و ۱۴ نفر مجروح شدند.

در ماه دسامبر سال گذشته، شبه نظامیان مرتبط با القاعده کنترل بخش هایی از رمادی، مرکز استان انبار، و شهر فلوجه را به دست گرفتند. از آن پس نیروهای امنیتی عراق و قبایل سنی منطقه برای بیرون راندن شبه نظامیان در نبرد بوده اند.

در رویدادی دیگر، وزارت دادگستری عراق روز چهارشنبه اعلام کرد بستن زندان ابوغریب در غرب بغداد موقتی است و هنگامی که اوضاع امنیتی اطراف آن تثبیت شود، دوباره بازگشایی خواهد شد.

گزارش آسوشیتدپرس می گوید این اقدام جدیدترین فصل در تاریخ زندان است که در زمان صدام حسین یکی از مراکز اصلی برای زندانی کردن و اعدام مخالفان بود. پس از حمله آمریکا و سقوط صدام، رسوائی برآمده از بدرفتاری نیروهای آمریکایی با بازداشت شدگان، نام ابوغریب دوباره بر سر زبان ها افتاد.

این زندان در حومه بغداد در حاشیه استان سنی نشین انبار قرار دارد. در منطقه ای که اغلب درگیری هایی بین گروه «امارت اسلامی عراق و شام» و نیروهای دولتی و میلیشاهای سنی قبیله ای متحد آنها رخ می دهد.

وزیر دادگستری عراق بستن زندان را روز سه شنبه اعلام کرد و گفت زندانیان به مراکز دیگری در شمال و مرکز عراق منتقل شده اند.

او و سخنگوی دادگستری عراق این اقدام را یک تصمیم احتیاطی به دلیل وضعیت امنیتی مناطق اطراف توصیف کردند.

ماه ژوئیه گذشته، شورشیان به زندان ابوغریب و یک زندان دیگر حمله کردند و هزاران زندانی را آزاد کردند. در جریان آن حمله ده ها زندانی و پرسنل امنیتی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG