لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

عملیات ارتش عراق برای بازپس‌گیری شهر تکریت آغاز شد


داوطلبان مسلح شیعه وفادار به مقتدی صدر در حال گشت‌زنی در اطراف سامره در استان صلاح‌الدین – ۲۲ تیر ۱۳۹۳
داوطلبان مسلح شیعه وفادار به مقتدی صدر در حال گشت‌زنی در اطراف سامره در استان صلاح‌الدین – ۲۲ تیر ۱۳۹۳

در حال که نمایندگان مجلس عراق در حال آماده شدن برای انتخاب رئیس جدید پارلمان آن کشور هستند، نیروهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه روز سه‌شنبه عملیاتی را برای بازپس‌گیری شهر تکریت از گروه افراطی «دولت اسلامی» آغاز کردند،

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع عراق، نیروهای زمینی با پشتیبانی هوایی، این عملیات از ساعات اولیه روز سه‌شنبه علیه شورشیان افراطی سنی «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش، که از ماه گذشته بخش‌های بزرگی از شمال عراق، از جمله تکریت را به تصرف خود در آورد و پس از آن اعلام تاسیس یک «دولت اسلامی» کرد، آغاز شد.

اگر ارتش و گروه‌های شبه‌نظامی متحد آن بتوانند شهر سنی‌نشین تکریت، زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق را پس بگیرند، نخستین شهری خواهد بود که به کنترل دولت عراق باز خواهد گشت.

عملیات نظامی امروز دولت عراق در حالی در جریان است که پارلمان آن کشور با هدف تشکیل دولت جدید برای سومین بار تشکیل جلسه داد. هدف از تشکیل جلسه، روی کارآمدن دولت جدیدی است که قادر باشد با شورش گروه‌های افراطی سنی مقابله کند.

نوری المالکی نخست وزیر عراق، که حزب او بزرگترین بلوک پارلمانی را تشکیل می‌دهد، می‌خواهد برای سومین بار پیاپی به مقام نخست وزیری برگزیده شود، اما با مخالفت سنی‌ها و کردهایی روبرو شده است که می‌گویند حکومت او برای اکثریت شیعه و به زیان اقلیت‌های قومی و مذهبی دیگر بوده است. حتی احزاب شیعه رقیب از او می‌خواهند که کناره‌گیری کند.

مهدی الحفیظ، رئیس موقت مجلس عراق، از نمایندگان خواست برای انتخاب رئیس جدید رای بدهند. ریاست جمهوری و نخست وزیری، دو پست دیگری هستند که باید در باره آنها تصمیم گرفته شود.

به گفته منابع نظامی، عملیات روز سه‌شنبه اطراف ناحیه « شیشین» در جنوب تکریت متمرکز بوده و نیروهای ارتش به سوی مجتمع کاخ سابق ریاست جمهوری در زمان صدام حسین، که پیکارجویان اسلامگرا در آن مکان اقدام به برگزاری دادگاه‌های شرع کرده‌اند، در حال حرکت هستند.

در عین حال نیروهای نظامی عراق در حال نبرد برای تصرف بیمارستان تکریت، که در یک ناحیه استراتژیک آن شهر قرار دارد، هستند. در سوی دیگر رود دجله، چتربازان ارتش نیز در ناحیه‌ای به نام «آلبو عجیل»، که به گزارش تلویزیون العراقیه برخی از شورشیان به آنجا فرار کرده اند، فرود آمدند.

یک افسر ارتش گفت مقاومت شورشیان از آنچه انتظار می‌رفت کمتر بود.

XS
SM
MD
LG