لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

عراق: بغداد کنترل یک انبار تسلیحات شمیایی را از دست داد


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

نماینده عراق در سازمان ملل متحد گفته است دولت آن کشور کنترل یک انبار سابق تسلیحات شیمیایی را در پی حملات «گروه‌های تروریست مسلح» از دست داده و قادر نیست به تعهدات بین‌المللی خود برای از بین بردن مواد سمی که در آنجا نگهداری می‌شود عمل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد علی الحکیم در نامه‌ای به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت تاسیسات «مثنِّی» در شمال بغداد در ۱۱ ماه ژوئن تصرف شد. بخشی از موجودی تسلیحات شیمیایی عراق در دو انبار، در آن محل نگهداری می‌شود.

در این نامه، که در تاریخ ۳۰ ژوئن نوشته شده، گفته می‌شود «‌مدیریت پروژه، بامداد ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴، از طریق سیستم دوربین‌های تجسسی، پیش از آن که تروریست‌ها آن را از کار بیاندازند، متوجه شد مقادیری از تجهیزات و ابزار موجود در آن غارت شده است.»

الحکیم می‌گوید «دولت عراق از کشورهای عضو سازمان ملل متحد درخواست می‌کند ناتوانی فعلی آن را در انجام تعهداتش به از بین بردن تسلیحات شیمیایی، به دلیل خراب شدن وضعیت امنیتی ، درک کنند.»

با این حال، او می‌گوید دولت انجام تعهداتش را پس از بهبود اوضاع امنیتی و پس گرفتن کنترل تاسیسات، از سر خواهد گرفت.

به گزارش رویترز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ماه گذشته گفته بود تا آنجا که آمریکا می‌داند، موادی که در آنجا نگهداری می‌شود کهنه است و احتمال نمی‌رود قابل دسترس باشد یا آن که بتواند علیه کسی بکار رود.»

XS
SM
MD
LG